27/04/2024
Aktualności

Aleja Zdobywców Kosmosu w Olsztynie zdobyta przez lęborczankę

Lęborczanka Kamila Renusz i gdańszczanin Jarosław Banaś z pracowni architektury i grafiki ESSENTIUM zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie otwartym na opracowanie Alei Zdobywców Kosmosu w Olsztynie.

reklama

Konkurs ogłosił 22 kwietnia br. Urząd Miasta Olsztyna na zlecenie dewelopera WARMIA INWESTMENT Sp. z o o. Odbywał się on pod patronatem Zbigniewa Hermaszewskiego. Kosmonauta zaoferował swoją pomoc w zdobyciu odcisków dłoni innych kosmonautów, którzy na wzór gwiazd filmowych zostaną  w alei upamiętnieni.

– Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji programowej i przestrzennej w zakresie ideowego ukształtowania Alei Zdobywców Kosmosu – mówi Kamila Renusz. – Chodziło szczególnie o uwzględnienie małych form architektonicznych i designerskich wraz z  koncepcją zagospodarowania terenu w relacji do jego najbliższego otoczenia.

To najbliższe otoczenie stanowi Planetarium i nowo zaprojektowany zespół usługowy Centaurus, którego budowa zacznie się lada dzień.

– Do konkursu zgłosiło się ponad osiemdziesiąt zespołów projektowych z całej Polski – mówi pani Kamila. – Jednak nadesłano jedynie osiem projektów, co niewątpliwie świadczy o poziomie trudności z pozoru łatwego tematu.

Prace oceniało jury w składzie: przewodniczący – dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, członkowie: Mikołaj Konopka, prezes Warmia Investment Sp. z o.o. i wiceprezes Andrzej Moszczyński, architekt Andrzej Kapuścik z Wiednia, artysta malarz dr hab. sztuki Janusz Osicki z Gdyni,  Halina Zaborowska-Boruch, zastępca prezydenta Olsztyna, architekt Jerzy Piekarski z biura planowania przestrzennego, Maciej Rytczak, dyrektor wydziału kultury, promocji i turystyki, sędzia referent – arch. Urszula Madeja-Kulecka z wydziału architektury i budownictwa oraz sekretarz konkursu – Aneta Howara z biura strategii rozwoju miasta.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 16 lipca.

Uzasadnienie przyznania pierwszej nagrody zespołowi Renusz-Banaś brzmi następująco: „Praca zawarła ideę Alei Zdobywców Kosmosu w jednolitej formie zarówno w warstwie intelektualnej, jak i w wyrazie architektonicznym. Autorzy pracy, operując prostymi środkami, uzyskali wyodrębnioną, atrakcyjną przestrzeń publiczną przy pełnym zachowaniu relacji z istniejącym i projektowanym otoczeniem. W pracy tej obiekt Planetarium nadal pozostaje głównym podmiotem przestrzeni Alei, a relacja z projektowaną zabudową jest neutralna lub stanowi cytat architektoniczny, podkreślający spójność rozwiązania. Pozorna skromność zastosowanych środków wyrazu pozwoli w przyszłości wykorzystać przestrzeń Alei do różnorodnych form aktywności społecznej”.

Drugą nagrodę zdobyli Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut i Kamil Jaroszuk z Lublina, trzecią – Michał Stangel i Bartosz Majewski z Gliwic, a wyróżnienie – Agnieszka Janicka, Magdalena Dudek i Piotr Dudek z Olsztyna.

Projekty nadesłane na konkurs można obejrzeć na wystawie w holu Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy al. Piłsudskiego 38 do 31 sierpnia br.

– W projekcie zależało nam przede wszystkim na oddaniu "kosmicznego" klimatu – wyjaśnia pani Kamila. – Stworzyliśmy sieć świecących linii, podświetlanych LEDami i punktów, miraży optycznych, przedstawiających modele promów kosmicznych. Całość jest inspirowana formą układów scalonych, elektroniki, bez której przecież loty w kosmos byłyby niemożliwe. Nie chcieliśmy, aby formy architektoniczne zdominowały przestrzeń, ale też mieliśmy na celu stworzenie interaktywnych przedmiotów, ciekawych zarówno dla najmłodszych zwiedzających jak i dorosłych. Nie mogliśmy też zapomnieć o niezbędnych funkcjach opracowywanej przestrzeni. Stąd propozycja dynamicznej formy przystanku autobusowego połączonego z kioskiem, wodospadem i zielenią. One z kolei wpisują się w heksagonalne formy, które są wynikiem analizy Centaurusa. Największą trudność sprawiło nam skonstruowanie takich systemów schodów i pochylni, aby zapewnić wygodne dojścia do budynków osobom niepełnosprawnym. W terenie o tak zróżnicowanych wysokościach było to prawdziwe wyzwanie.

Kamilę Renusz, która pracę magisterską będzie broniła we wrześniu, cieszy taki zawodowy start.

– Wygrana w konkursie jest dla nas dużym osiągnięciem, gdyż pracownia ESSENTIUM powstała niedawno, bo w maju tego roku –  tłumaczy i dodaje: – Projekt w Olsztynie nie był naszym pierwszym. Mamy już na koncie parę wspólnych projektów. Zajmujemy się architekturą, wnętrzami, grafiką i designem.   

Wszelkie informacje o swojej pracowni zamieszczają młodzi architekci na stronie  www.essentium.pl. Zapewniają, iż z chęcią pochwalą się też projektem rewitalizacji lęborskiej wieży ciśnień w parku Chrobrego. Tę wartą uwagi propozycję  poddajemy pod rozwagę radzie miasta.

O sukcesie siostry z dumą opowiada Piotr, znany młody mistrz pływacki.

– Kamila zawsze była bardzo ambitna i starała się poza zajęciami na uczelni jeszcze coś więcej robić. Między innymi nauczyła się posługiwać specjalistycznym programem do wizualizacji w 3D. Dla niej najważniejsze jest to, żeby sama była zadowolona z każdego swojego projektu. Jestem bardzo dumny, że moja siostra wraz ze swoim kolegą wygrała ten konkurs, tym bardziej, że jest to pierwszy konkurs, do którego przystąpiła! Takie osiągnięcie na pewno da jej motywację do dalszych projektów, a nagroda pozwoli jej na zainwestowanie w sprzęt, którym się posługuje.

Iwona Ptasińska

reklama

reklama