Aktualności

Program imprez na weekend – warto to zobaczyć

Miejmy nadzieję, że ten weekend będzie słoneczny. Dobra pogoda przydałaby się, ponieważ zapraszamy naszych czytelników na kilka imprez, które warto zobaczyć. Wiele z nich organizowanych jest cyklicznie i wpisało się w lokalną tradycję. Są to m.in. festyn Dnia Niezapominajki i III finał konkursu „Talenty naszej gminy”w Charbrowie, Kaszubska Biesiada w Popowie oraz VI Biesiada Odpustowa w Mostach. Oprócz tego w Maszewie otwarcie wielkiej wystawy historycznej pod nazwą „Maszewo wczoraj i jeszcze dawniej”.

Poniżej przedstawiamy plakaty z dokładnymi programami imprez w Charbrowie, Mostach i Popowie. Kilka słów chcielibyśmy jednak poświęcić wystawie historycznej w Maszewie.  „Maszewo wczoraj i jeszcze dawniej” to tytuł wystawy, na którą zapraszamy jutro (11 czerwca 2011 r.) do Gminnego Ośrodka Kultury w Maszewie. Otwarcie o godz.1700. Wystawę będzie można oglądać prze trzy dni po czym najprawdopodobniej zostanie ona przeniesiona do Cewic i być może odwidzi inne miejscowości gminy Cewice.

reklama

Wystawa dla miłośników i badaczy historii zapowiada się rewelacyjnie. Będą wydruki starych map (najstarsza z 1617 roku – Lubinusa) wielkości 130×100 cm, stroje z epoki wpływów Rzymskich, stroje średniowieczne, elementy uzbrojenia.
– Będzie to wstawa, która powinna zainteresować wszystkich mieszkańców gminy Cewice i osoby, które są związane z tą gminą – stwierdza Henryk Żarski z Towarzystwa Historycznego Gminy Cewice. To dzięki mieszkańcom gminy udało nam się zebrać wiele eksponatów i materiałów archiwalnych. Obiecuję, że ta wystawa cofnie nas w czasie.

Innymi ciekawymi eksponatami tej wystawy będzie np. wydruk panoramy Maszewa (grafika kolorowa z przełomu 1910-1920 r.) wielkość 200x100cm, oryginalne kroniki szkolne z Krępkowic od 1947 roku do czasu likwidacji tej szkoły w 1973 r., kronika szkolna szkoły w Maszewie też od 1947 roku czy kronika drożdżowni od 1945 roku. Zainteresowani będą sobie mogli poczytać treść tych kronik, obejrzeć wszystkie zdjęcia itp. Organizatorzy wystawy przygotują  trzy stanowiska komputerowe, na których będzie można obejrzeć zeskanowane materiały.
– Po raz pierwszy pokażemy powojenne ornaty noszone przez księdza Ignacego Tokarczuka późniejszego Arcybiskupa Przemyskiego – dodaje Żarski. – Będzie można zobaczyć oryginalne, znalezione w okolicach Maszewa i Lęborka monety z czasów krzyżackich XIII XIV wiek i XVI i XVII wieku nie wspomnę o późniejszych. Na wystawę dostaniemy dwa kamienie z wyrytą datą 1748, taki sam leży w okolicach dębów w Krępkowicach a te które znajdą się na wystawie są o wiele mniejsze i wytyczały najprawdopodobniej granicę majątków ziemskich pomiędzy Leśnicami-Dziechlinem, a Krępkowicami, Maszewem i Małoszycami.

Będzie sporo eksponatów z okresu II Wojny światowej i okresu powojennego. Bardzo interesującą będzie mapa przebiegu granicy krzyżackiej przez gminę Cewice i opis sporządzony przez Przemysława Szymlę i jego żonę, którzy poświęcili miesiące pracy i studiów na przetłumaczenie starych zapisków i książek niemieckich w celu ustalenia jej przebiegu, nie licząc dni wędrówek w poszukiwaniu śladów granicy.

Organizatorami wystawy „Maszewo wczoraj i jeszcze dawniej” są: Gminna Biblioteka Publiczna w Cewicach, filia w Maszewie, Gminny Ośrodek Kultury w Maszewie, filia GCK Cewice oraz Towarzystwo Historyczne Gminy Cewice.

Zachęcamy wszystkich do przysyłania informacji o imprezach, które zamierzacie zorganizować. Będziemy je prezentować i promować na naszej stronie.

Adam Reszka

Komentarze