Do 30 listopada miały zakończyć się prace na modernizowanej drodze wojewódzkie 214 na odcinku Białogarda-Łeba. Termin jednak został zmieniony i dopiero wiosną przyszłego roku będziemy mogli podróżować po w pełni wyremontowanej drodze.
Rozmawiamy z Anną Mątewską, Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku
– Kiedy można spodziewać się oddania całej drogi wraz z obwodnicami Białogardy i Wicka do użytku?
– Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku zakłada, że na przełomie kwietnia i maja 2019 roku zostanie dopuszczony ruch po obwodnicy miejscowości Wicko. Przedmiotowy termin wynika z konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 214 i obiektów mostowych na niej usytuowanych. Natomiast prace budowlane związane z przebudową odcinka DW 214 Łeba – Białogarda odbywały się "pod ruchem" i droga była użytkowana przez kierowców cały czas.
– Jakie ewentualnie prace zostały jeszcze do wykonania?
– Do zakończenia realizacji zadania zostały głównie roboty związane z budową urządzeń ochrony środowiska w tym min. ustawienie ogrodzeń wysokich dla zwierząt, ustawienie płotków naprowadzających dla płazów czy wstawienie wypełnień ekranów akustycznych. Ponadto Wykonawca musi uciąglić ciąg pieszo rowerowy przy łącznicach w km 8+400 oraz km 12+400, co ze względów formalnych w chwili obecnej nie jest możliwe. Dodatkowo zostały do wykonania prace porządkowe i wykończeniowe, czy też wrażliwe na warunki pogodowe jak np. dokończenie oznakowania poziomego, wykonanie nasadzeń drzew, humusowanie.
– Czy droga wraz z obwodnicami zostanie dla kierowców oddana do użytku przed oficjalnym odbiorem?
– Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku planuje wystąpić do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku o pozwolenie na użytkowanie dla Obwodnicy m. Wicko przed zakończeniem wszystkich robót. Jest to niezbędne celem zakończenia prac względem uciąglenia ciągów pieszo – rowerowych w km 8+400 oraz km 12+400. Bez przełożenia ruchu na Obwodnicę, Wykonawca fizycznie nie jest w stanie zakończyć budowy ciągu pieszo-rowerowego.
– Dlaczego prace tak się przedłużały, według ostatnich informacji przekazywanych mediom, prace miały zakończyć się do 30 listopada 2018 r?
– Tak, prace pierwotnie miały zakończyć się 30.11.2018 r. W trakcie realizacji robót w sezonie 2018 r. wystąpiły przeszkody w realizacji prac, niezależne od Wykonawcy i Zamawiającego, które poskutkowały niedotrzymaniem terminu zakończenia robót, między innymi brak zgody właściciela jednej z działek na realizację robót (działka przeznaczona w decyzji ZRID na czasowe zajęcie).
– Czy wobec wykonawcy zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje, czy też sprawa zakończyła się polubownie poprzez aneksowanie terminów na umowie?
– W trakcie realizacji robót w sezonie 2018r. wystąpiły przeszkody w realizacji prac, niezależne od Wykonawcy i Zamawiającego, które poskutkowały niedotrzymaniem terminu zakończenia robót. Z uwagi na fakt, iż wkroczyliśmy w okres zimowy (15 grudzień do 15 marca), ze względów technologicznych nie jest możliwe prowadzenie prac w pełnym zakresie. W związku z powyższym podpisano aneks z Wykonawcą robót z terminem zakończenia robót przypadającym na 30.04.2019 r.
– Jaki jest ostateczny koszt budowy tego odcinka drogi i czy różni się od umowy podpisanej w 2016 r? Jeśli tak, to dlaczego?
– W trakcie realizacji robót wystąpiły okoliczności skutkujące koniecznością wykonania robót zamiennych lub dodatkowych mających skutek finansowy na kontrakcie. Kontrakt jest obmiarowy zatem ostateczny koszt budowy będzie znany po przedstawieniu kompletu dokumentów przez Wykonawcę i rozliczeniu wszystkich zakresów robót.
– Dziękuję za rozmowę
Adam Reszka