Wynajem samochodu z wypożyczalni jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy potrzebujemy zyskać mobilność będą na urlopie lub delegacji za granicą. O tym wie każdy. Sporo osób ma świadomość, jakie formalności należy wykonać aby w ogóle samochód wypożyczyć. Ale czy na pewno?
Podstawowe informacje
Podstawą każdego wypożyczenia jest umowa. To w niej określane są najważniejsze kwestie związane z warunkami wynajmu. Żeby podpisać umowę trzeba być pełnoletnim i posiadać prawo jazdy. Niektóre firmy będą wprowadzać jeszcze dodatkowe warunki, jak np. konieczność posiadania prawa jazdy od minimum – i tu wskażą odpowiedni okres. Częstą praktyką są również ograniczenia dla młodych kierowców, którzy albo w ogóle auta nie wynajmą, albo będzie się to wiązało z dodatkowymi opłatami. Potrzebny będzie jeszcze najczęściej dowód osobisty lub paszport. Jednak należy pamiętać, że samochodu z wypożyczalni nie wynajmiemy, jeśli nie będziemy posiadaczami karty kredytowej. I to wystawionej na nas. Niestety, nie ma możliwości, że ktoś inny “użyczył” nam swojej karty kredytowej. Niektóre wypożyczalnie posiadają swoje wewnętrzne ograniczenia dotyczące zasad wynajmu, dlatego zawsze warto najpierw wejść na stronę internetową firmy, , zapoznać się z regulaminem, upewnić, że będziemy mogli skorzystać z ich usług i dokonać rezerwacji. Zostawianie formalności “na ostatnią chwilę” i próba wynajmu auta jak już jesteśmy w obcym kraju może być trudna, gdyż może się okazać, że nie mamy przy sobie wymaganych dokumentów.
Odbiór auta w wypożyczalni
Tu niestety wiele osób popełnia liczne błędy. Generalnie- jesteśmy na wakacjach, auto zarezerwowane mamy już od dawna, wystarczy je odebrać i jechać. I niestety wiele osób tak postępuje. Dociera do wypożyczalni lub w wyznaczone miejsce odbioru, podpisuje stosowne dokumenty, odbiera kluczyki i dokumenty pojazdu i jedzie. Radość ogromna, mobilność, niezależność, można zacząć zwiedzać. Niestety duża ekscytacja nie jest dobry doradcą, gdyż można nie zauważyć istotnych rzeczy. Zanim wyjedziesz z wypożyczalni, dobrze sprawdź stan pojazdu, swoją uwagę skupiając głównie na karoserii. Zwróć uwagę czy nie jest ona porysowana albo nie posiada wgnieceń. Jeśli coś zauważysz- zwróć uwagę pracownikowi firmy i dopilnuj, aby zostało to odnotowane w odpowiednim protokole. Tylko w ten sposób możesz uchronić się przed ponoszeniem odpowiedzialności za cudze rzeczy. Jeśli natomiast odbierasz auto nie od pracownika, lecz z umówionego miejsca postaraj się dokładnie obfotografować ewentualne uszkodzenia. I uwaga, tyle samo uwagi powinno poświęcić się pojazdowi, gdy kończymy z niego korzystać.