Trudno w kilku słowach wyjaśnić to, co stało się podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Lęborskiego. Rozpad w PO, koalicja części radnych PO z PiS i przejście byłej starosty Teresy Ossowskiej-Szarej do… Opozycji.
Do momentu złożenia ślubowania przez radnych sesja przebiegała normalnie. Jednak już pierwsze głosowanie dotycząc wyboru przewodniczącego Rady Powiatu zmieniło tą sytuację. Padły dwie kandydatury: Zdzisława Chojnackiego, który przyjął propozycję oraz Waldemar Walkusz, który na propozycję odpowiedział tak:
– Uważam, że na naszych oczach dzieje się rzecz niebywała – mówił Waldemar Walkusz. – Po raz pierwszy w 20-letniej historii powiatu lęborskiego będzie tak, że koalicja, która będzie rządziła (powiatem) została podzielona tylko i wyłącznie za cenę stanowisk. Jeśli ma tak być, to ja nie chcę w takim bagnie uczestniczyć. (…) Chcę tylko w związku z tym powiedzieć, że żaden senator Rzeczypospolitej nie zmusi mnie do jakiegoś głosowana, tak jak sobie politycznie gdzieś na górze wymyślił. (…) Trzeba tylko ludziom powiedzieć, że stała się rzecz niebywała, otóż PiS z Platformą zawiązał koalicję, mimo budowania antykoalicji w wyborach samorządowych.
Jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego rady powiatu lęborskiego został Zdzisław Chojnacki, który zdobył 11 głosów przy 8 przeciw. Już te głosowanie pokazało, kto z radzie będzie tworzył koalicję a kto opozycję. Ośmioosobową opozycją są radni komitetu wyborczego Lepszy Samorząd: Teresa Ossowska-Szara, Waldemar Walkusz, Krzysztof Pruszak, Jarosław Pruski oraz Patryk Bianga, do nich radni z Platformy Obywatelskiej: Elżbieta Godderis, Hubert Namyślak i Tadeusz Rabka.
11-osobową większość w radzie stanowią: Adam Nowak i Alicja Zajączkowska – Platforma Obywatelska, Ryszard Wenta i Marian Borek – Ziemia Lęborska, Edmund Głombiewski, Jacek Perłak, Witold Krużycki, Marek Kuriata – Prawo i Sprawiedliwość, Maciej Barański – Samorządny Powiat Lęborski, Mirosław Tandek i Zdzisław Chojnacki – „Samorządny Powiat Lęborski”.
Po tym podziale było już widać, kto ma większość i kto będzie sprawował władzę w powiecie. Po wyborze przewodniczącego, rozszerzono harmonogram obrad o następujące punkty: wybór wiceprzewodniczącego rady, wybór starosty i zarządu powiatu lęborskiego oraz ustalenie wynagrodzenia dla starosty.
Wiceprzewodniczącym został Mirosław Tandek, na starostę wybrano Alicję Zajączkowską a w skład zarządu weszli: Edmund Głombiewski (jako wicestarosta) oraz Jacek Perłak, Adam Nowak i Ryszard Wenta (członkowie).
Wynagrodzenie starosty ustalono na 10.620 zł, co stanowi taką samą kwotę, jaką otrzymywała Teresa Ossowska-Szara.
Adam Reszka