Tradycyjne doroczne 18 Targowisko Talentów to prezentacja Towarzystwa Miłośników Występów na Scenie i Talentów, tj. uczniów i nauczycieli już nie tylko SGJ, czyli Społecznego Gimnazjum Językowego, które jest w trakcie wygasania, ale także słuchaczy kl. VII Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.
Swoją imprezę w tym roku nazwali Puzzlami i w tej układance uczniowskiej dominowały popisy taneczne, muzyczne i wokalne. Mnie osobiście zabrakło żywego słowa: recytacji, skeczu.
Zabawę w puzzle otworzyła Ewa Magott, dyrektor szkoły.
– Doskonale Państwo wiecie, że od 1 września ubiegłego roku rozpoczęło swoją działalność Społeczne Liceum Ogólnokształcące – powiedziała po powitaniu zebranych. – Mija właśnie dziewiąty miesiąc funkcjonowania placówki […]. Pierwszy rok jest rokiem trudnym, testowym. Jesteśmy zadowoleni z zaproponowanych rozwiązań – powiedziała, wyjaśniając rozwiązania reformowanego systemu w zakresie placówki, a zaprosiwszy gości do uczestniczenia w tradycyjnej SGJ-owskiej zabawie, dodała: Hasło dzisiejszej imprezy to "Puzzle". Puzzle – bo trzy szkoły. Puzzle – bo społeczność szkolna to uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice. W naszym przypadku to układanka z około 570 puzzli w każdym roku szkolnym. A wiecie Państwo, że im więcej elementów tym trudniej, ale zarazem piękniej. Nie jest to układanka jednolita, bo każdy element – puzzel – jest inny, wyjątkowy, niepowtarzalny. Ciekawy, intrygujący, niezwykły. Trochę cierpliwości, fantazji, pracy, a z elementów powstaje cudowna całość […]. Za chwilę nasza układanka będzie bardziej jednorodna i zmieści się w pudełku z napisem Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Lęborku[…].
W tańcach popisały się wszystkie klasy, a więc obie siódme, wszystkie klasy drugie i trzecie SGJ (w sumie 109 uczniów). Tańczyły jive’a, walca angielskiego, walca wiedeńskiego, rumbę, salsę, cha-chę, bachatę. Śpiewali: Miriam Topyło, Weronika Nycz, Małgosia Krawczyk, Agata Kankowska, Zuzanna Gozdowska, Mateusz Tarkowski i Krystian Wenta.
Akompaniował Szkolny Zespół Muzyczny raz w niepełnym, raz w pełnym składzie: Zosia Klata, Bartek Byczuk, Stanisław Jank, Szymon Malek, Mateusz Tarkowski i Krystian Wenta. Polkę Felixa Rybickiego na fortepianie zagrała Martyna Reclaf.
Przerywnikami w popisach artystycznych była prezentacja osiągnięć w nauce i sporcie i wymienienie uczniów, zajmujących wysokie miejsca w olimpiadach przedmiotowych, w konkursach powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich w różnych dziedzinach, mistrzostwach i zawodach sportowych. Sukcesów tych jest potężna lista.
Imprezę prowadziły: Agata Paszota i Emilia Ramczyk.
Odpowiedzialni za scenografię: Nikola Hoffmann i Maciej Nowacki, a za dekoracje – Grażyna Popin.
Uczniów przygotowali nauczyciele tańca: Ewa Knura, Izabela Kumpiń i Lidia Nycz. Nad oprawą muzyczną czuwali: Magdalena Kreft i Piotr Figiel. Scenariuszem i prezentacjami zajęły się Małgorzata Koss i Barbara Labudda.
– Targowisko Talentów to jedna z wielu imprez, która towarzyszy SGJ niemal od początków jego istnienia, a od roku chętnie w niej biorą udział uczniowie klas VII SJSP i I klasy liceum – mówi Małgorzata Koss. – Cieszy nas fakt, że nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w przedsięwzięciach proponowanych i organizowanych przez szkołę. Wydaje się, że taniec, śpiew to rzeczywiście pasja, przyjemność i dobra zabawa. Gimnazjum wygasa. Tradycję, którą stworzyliśmy, będziemy kontynuować w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Oczywiście tworzymy też nową historię, mamy przed sobą nowe zadania, ale to, co sprawdzało się w SGJ- cie, jest warte kontynuowania i pielęgnowania.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska