Podstawą sprawnie funkcjonującego biura jest jego dobra organizacja. W artykule podpowiadamy, jak trzymając się pięciu najważniejszych reguł, stworzyć idealną przestrzeń do pracy.
Układ przestrzenny biura oraz jego wystrój przekładają się na komfort i wydajność pracowników. Chaos aranżacyjny panujący w przestrzeni biurowej nie służy nikomu – samopoczucie w miejscu pracy mogą zepsuć nawet źle dobrane kolory ścian, powodujące senność lub rozdrażnienie. Związek między aranżacją biura a satysfakcją pracowników potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego w 2017 r. przez Kantar TNS Polska. Okazuje się, że ponad połowa Polaków chciałaby zmienić wystrój biura, w którym pracuje, a znacząca większość – aż 77% – wskazuje na potrzebę posiadania stałego stanowiska pracy, wyposażonego m.in. w ergonomiczny fotel z podnóżkiem. Celem pracodawców powinno być więc stworzenie takiej przestrzeni do pracy, której żaden pracownik nie chciałby zamienić na inną – dzięki temu wysoki wynik niezadowolenia z wystroju biura stałby się tylko złym wspomnieniem przeszłości. Poniższe zasady pomogą w osiągnięciu tego celu.
Wyposaż biuro w ergonomiczne meble
Pracownicy spędzający większą część dnia za biurkiem powinni mieć dostęp do najwyższej klasy mebli biurowych, spełniających wszystkie wymogi ergonomii. Dobrze dobrany fotel biurowy powinien mieć dobrze wyprofilowane siedzisko i oparcie, co pozwoli uniknąć bólów kręgosłupa, a także podłokietniki umożliwiające prawidłowe ułożenie rąk podczas pracy (przedramiona powinny być zgięte pod kątem 90°względem ramion). Ergonomiczny fotel posiada również regulację wysokości i głębokości siedziska, dzięki czemu dostosowanie go do potrzeb sylwetki nie sprawia najmniejszego problemu. Biurko – kolejny niezbędny mebel na stanowisku pracy – powinno być, podobnie jak fotel, dostosowane do kręgosłupa pracownika. Najlepiej sprawdzą się tu modele o regulowanej wysokości blatu.
Wydziel przestrzeń relaksu
Nawet kilka chwil odpoczynku może pobudzić kreatywność pracowników. Strefa relaksu nie tylko stworzy możliwość niezbędnego odpoczynku od wykonywanych obowiązków, ale będzie też przestrzenią wymiany pomysłów między pracownikami. Można ją stworzyć nawet w biurach typu open space. Pomogą w tym ścianki działowe i nowoczesne meble akustyczne.
Stwórz idealny mikroklimat
Mikroklimat wnętrza tworzą: panująca w nim temperatura, wilgotność oraz skład powietrza. Choć z punktu widzenia danej osoby optymalny stan tych czynników jest nieco inny i zależy nie tylko od indywidualnych wymagań, ale również m.in. od wieku pracownika, przyjmuje się, że temperatura w biurze nie powinna spaść poniżej 18°C, wilgotność natomiast nie powinna być mniejsza niż 40%. W utrzymaniu czystego powietrza pomocna jest regularna konserwacja wentylatorów i klimatyzatorów oraz wyposażenie biura w oczyszczacze powietrza, a także rośliny pełniące funkcję naturalnego filtru (doskonale sprawdzają się w tej roli np. dracena czy rapis).
Uporządkuj stanowiska pracy
Pierwszy krok do uporządkowania stanowiska pracy to posortowanie oraz usystematyzowanie wszystkich dokumentów i przedmiotów znajdujących się na biurku. Pracę usprawnią m.in. pudełka, organizery i przyborniki biurowe. Luźne kartki na notatki lepiej jest zastąpić funkcjonalnymi tablicami, których duży wybór ma w swojej ofercie firma , zajmująca wiodącą pozycję na rynku wyposażenia biur. Tablicę mogą spełniać różnorodne funkcje – tablica z kalendarzem pozwoli rozplanować kolejne obowiązki, lub będą świetnym miejscem na zapisywanie nowych pomysłów i rozwiązań. Wszystkie tablice dostępne są w wielu rozmiarach – te większe będą niezastąpione np. w salach konferencyjnych.
Zadbaj o dobre oświetlenie
W dobrze zorganizowanym biurze światło słoneczne wykorzystane jest w maksymalnym stopniu. Naturalne oświetlenie dodaje pracownikom energii, a przy tym pozwala firmie zaoszczędzić. Zgodnie z normami, minimalny poziom natężenia światła zależy od rodzaju wykonywanej pracy – dla przykładu podczas obsługiwania klawiatury i czytania pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do oświetlenia o natężeniu 500 lx. Na jakość światła wpływa również wskaźnik oddawania barw (maks. 100). Najlepiej by nie wynosił mniej niż 80 – wówczas oświetlone przedmioty w oczach pracownika będą miały naturalny, zdrowy wygląd.
Biuro urządzone w oparciu o powyższe zasady będzie dobrze służyło pracownikom. Funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń biurowa może być nie tylko miejscem pracy, ale też pomocą w jej wykonywaniu. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku wsłuchanie się w potrzeby pracowników. Przyniesie to korzyści całej firmie.