2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Od 5 lat w powiecie lęborskim także prowadzona jest szeroka akcja nawiązująca do Dni Autyzmu. Organizuje je Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” z Lęborka.
Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu.. Co proponujemy w 2018 roku mieszkańcom powiatu lęborskiego i nie tylko?
Pokaz filmu dokumentalnego prod. Polska „KOMUNIA”
W czwartek 5 kwietnia w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film dokumentalny „Komunia”. Mocny dokument Anny Zameckiej to najczęściej nagradzany w ubiegłym roku Polski film tego gatunku. Opowiada o historii przygotowań do I Komunii chłopca z autyzmem i jego rodziny.
Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”
„Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to tytuł Konferencji już po raz piąty organizowanej w ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma charakter otwarty, udział w nim jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 6 kwietnia 2018r. o godz. 12 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA.
– W tym roku do Lęborka zaprosiliśmy m.in. uznany autorytet w dziedzinie logopedii dr Karinę Szafrańską, Wicedyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Zastępcę Kierownika Zakładu Logopedii i Pedagogiki Specjalnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie. Po raz pierwszy w programie Konferencji znalazł się też temat seksualności osób z autyzmem – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Tradycyjnie podczas ponad 3-godzinnego spotkania pokażemy nasze lokalne działania na rzecz osób z zburzeniami ze spektrum autyzmu.
Szczegółowy program Konferencji i sylwetki prelegentów:
Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”
6 kwietnia 2018, sala audiowizualna ZSM-I w Lęborku, ul. Marcinkowskiego 1
Program:
11.30 Rejestracja uczestników
12.00 Otwarcie i powitanie gości
12.20-12.40 „Niebieski Skarb” – Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes
12.40-13.30 „Kształtowanie komunikacji i ćwiczenie sytuacji społecznych w Zespole Aspergera” – dr Karina Szafrańska, neurologopeda, pedagog.
13.30-14.00 „Psychologiczne aspekty seksualności osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) – możliwości i wyzwania” – – mgr Aleksandra Rynkiewicz – psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta.
14.00-14.15 Przerwa kawowa / Ambasador „Niebieskich Bohaterów” w akcji
14.15-14.35 „Prosto, łatwo, szybko – zrobimy to razem. Jak wykorzystać prosty materiał do zajęć terapeutycznych” – mgr Izabela Tatarczuk, pedagog przedszkolny i opiekuńczo-wychowawczy, oligofrenopedagog, surdo- i tyflopedagog, terapeuta, nauczyciel plastyki oraz kulturoznawstwa.
14.40-15. „Terapia Snoezelen – korzyści z terapii oraz skutki jej nieprawidłowego prowadzenia” – mgr Agnieszka Caronia, certyfikowany terapeuta terapii Snoezelen, terapeuta Neurotaktylny, trener Sensoplastyki. Pedagog, nauczyciel zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, historyk.
15.00 Podsumowanie i zakończenie
Prelegenci:
dr Karina Szafrańska – neurologopeda, pedagog, wykładowsca akademicki. Wicedyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Zastępca Kierownika Zakładu Logopedii i Pedagogiki Specjalnej Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie. Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Ad Verbum Centrum Terapii Mowy i Dysleksji w Warszawie. Od 10 lat organizator turnusów terapeutycznych dla osób jąkających się. Terapeuta jąkania. Autorka wielu publikacji i artykułów logopedycznych, prowadzi liczne warsztaty i szkolenia.
mgr Aleksandra Rynkiewicz – psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta. Na co dzień pracuje w Poradni dla Osób z Autyzmem i Poradni Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Słupsku. Współpracuje z niepublicznymi poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.
mgr Izabela Tatarczuk – pedagog przedszkolny i opiekuńczo-wychowawczy, oligofrenopedagog, surdo- i tyflopedagog, terapeuta, nauczyciel plastyki oraz kulturoznawstwa, animator edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, nauczyciel wychowania fizycznego i sportu osób upośledzonych umysłowo oraz instruktor sportu osób niepełnosprawnych, trener lekkiej atletyki. Kształci przyszłych terapeutów zajęciowych.
mgr Agnieszka Caronia – certyfikowany terapeuta terapii Snoezelen, członek Polskiego Związku Snoezelen, terapeuta Neurotaktylny, trener Sensoplastyki. Pedagog, nauczyciel zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, historyk. Obecnie w trakcie magisterskich studiów psychologicznych na SWPS Sopot oraz studiów oligofrenopedagogiki.
Przed i w trakcie Konferencji kiermasz specjalistycznej oferty wydawniczej Wydawnictwa HARMONIA
Zaświadczenia o udziale w Konferencji będą wydawane w jej trakcie i po zakończeniu po zaznaczeniu odpowiedniego pola na liście obecności.
Marsz dla Autyzmu
Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 7 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Galerii DELFINO przy ul. Staromiejskiej i przejdzie na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.
Ostatnim wydarzeniem soboty będzie 7 kwietnia o godz. 18 Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.
Dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” będzie to piąty rok organizacji dużego wydarzenia w Powiecie Lęborskim. Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” zwraca uwagę, że wiele działań dotyczących Dni Autyzmu prowadzone jest na terenie jednostek oświatowych. – Przełom marca i kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, odbywają się pogadanki na ten temat czy lekcje o autyzmie. Myślę, że dzięki naszym działaniom temat autyzmu jest już bardziej „oswojony” na terenie powiatu lęborskiego, choć zdajemy sobie sprawę, że do ideału nam jeszcze brakuje. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje. Z przekazem wychodzimy daleko poza granice powiatu lęborskiego.
Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:
5 kwietnia 2018 (czwartek)
g. 18 „Komunia” film dokumentalny, prod. Polska, bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku
6 kwietnia 2018 (piątek)
g. 12 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)
7 kwietnia 2018 (sobota)
g. 17 Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy Galerii DELFINO)
g. 17.30 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)
g. 18 Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)
2 kwietnia 2018 (poniedziałek)
wieczorem – Symboliczne rozświetlenie budynku Muzeum w Lęborku na niebiesko
Patronat:
Starosta Lęborski
Burmistrz Miasta Lęborka
Organizatorzy i współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb”
Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”
Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku
Wydawnictwo HARMONIA
Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku
Fundacja Komitte Nothilfe z Limburga
Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego
red