„Oj, jak mnie boli, chyba mam wrzody” – taką wypowiedź daje się niekiedy usłyszeć. Nie ma tu jednak miejsca na żadne „chyba”: trzeba iść do lekarza i poddać się diagnostyce, tym bardziej, że bóle brzucha mogą oznaczać zarówno chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, jak i inne schorzenia, z nowotworem włącznie. Niestety, diagnostyka nie należy do przyjemnych: konieczna jest gastroskopia, za którą żaden pacjent nie przepada. No trudno, trzeba to będzie jakoś znieść.
A więc masz wrzody…
Co dalej? Jeśli lekarz wykryje wrzody żołądka, dieta stanie się niezbędna. Być może zmiana jadłospisu i konsekwentne się jej trzymanie wystarczy, być może konieczne będzie dodatkowe leczenie. Żartów nie ma, bo w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, oznaczające np. usunięcie części żołądka. Nie wolno się zatem doprowadzić do stanu, w którym będzie to niezbędne.
będzie optymalna? Najwięcej na ten temat powie Ci lekarz, a może też i dietetyk. Już teraz dowiedz się jednak, że pożegnasz się z makaronem. Odstawisz także pieczywo razowe (dobrze, jeśli nie masz przeciwwskazań do jedzenia białego).
Koniec z tłustymi posiłkami: wieprzowina, żółte i topione sery, wyroby mleczne (tłuste), wędzone ryby i wszystko, co smażone, idzie w odstawkę. To nie koniec złych wiadomości, bo zapomnieć musisz także o majonezie, musztardzie i ostrych przyprawach. Cebula? Mowy nie ma. Grzyby też odpadają.
Ale to jeszcze nie koniec: żegnaj, alkoholu, mocna kawo i herbato, papierosy też są od dziś zakazane. Łatwo nie będzie, prawda?
Niestety, dieta na wrzody żołądka jest bardzo rygorystyczna, ale tak to już jest, gdy „zbiornik na pożywienie” jest uszkodzony. Musisz teraz jadać posiłki lekkostrawne, przyjazne dla żołądka i dwunastnicy. Jeżeli w Twoim organizmie wykryto bakterie, którym przypisywane jest wywoływanie choroby wrzodowej, zapewne odbędziesz terapię antybiotykową. Być może będziesz też brać leki neutralizujące kwasy żołądkowe.
Byle konsekwentnie
To wszystko da nadzieję, że pozbędziesz się choroby, co nie oznacza, że będziesz mógł wrócić do schabowego z kapustą. Jeśli już nie masz, ale miałeś wrzody, dieta będzie konieczna już zawsze, o ile nie chcesz kolejnej gastroskopii i całego ciągu dalszego.
Dobrze byłoby też zadbać o psychikę: stresy i napięcia nerwowe bywają niekiedy stymulatorem problemów żołądkowych. Jeśli podejrzewasz, że psychoterapeuta mógłby Ci pomóc, wybierz się także do niego. Lepsze samopoczucie i nauczenie się radzenia sobie ze stresem na pewno będzie przydatne.