Lęborskie Stowarzyszenie Na 102 rozpoczęło w listopadzie nowy projekt, którego celem jest publikacja książki pod roboczym tytułem „Zwykli Niezwykli Mieszkańcy Ziemi Lęborskiej”. Będą to co najmniej 102 życiorysy mieszkańców Lęborka i okolic. Tych „niezwykłych”, czyli osób powszechnie znanych i częściowo już opisanych dla innych celów w powojennej historii miasta (sportowców, lekarzy, nauczycieli, księży, dyrektorów itp.) oraz „zwykłych” – czyli sąsiadów, sprzedawczyń, woźnych, kolekcjonerów, hobbystów, harcerzy, babć i dziadków – jeśli tylko ktoś zechce o nich opowiedzieć.
– Do realizacji projektu, na zasadzie partnerstwa, zaproszone zostaną organizacje i instytucje, które przygotują lub udostępnią już gotowe życiorysy i wspomnienia – mówi Ewa Kłosowaka, prezes Stowarzyszenia na 102. – Takie materiały posiada i wyrazili zgodę na ich udostępnienie: Lęborskie Bractwo Historyczne, pan Wojciech Siedlik dyrektor szkoły muzycznej, autor opracowania publikacji o życiu muzycznym w Lęborku, Uniwersytet Trzeciego Wieku ,Muzeum w Lęborku, Miejska Biblioteka Publiczna, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz dzięki szerokiej promocji – wszyscy inni, którzy zechcą opisać czyjąś interesującą sylwetkę.
Jeśli ktoś chciałby podzielić się swoją historią a ma problemy z pisaniem i redagowaniem z pomocą przyjdą wolontariusze poloniści. Do projektu włączą się także uczniowie LO nr1 Lęborku z klasy humanistycznej i koła zainteresowań o profilu reporterskim.
– Projekt będzie szeroko i systematycznie promowany, tak by jak najwięcej osób miało szanse wziąć w nim udział – dodaje Ewa Kłosowaka. – Będzie to miedzy innymi zadanie Biura utworzonego w siedzibie naszego stowarzyszenia na potrzeby tego projektu. Stowarzyszenie dysponuje wynajmowanym lokalem w pełni wyposażonym w urządzenia biurowe. Oprócz tego stworzone i udostępnione zostaną ulotki i publikacje na naszej stronie internetowej.
Nad całością projektu czuwać będzie Rada Programowa. Zasiadają w niej m.in. pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego i szefowie partnerskich organizacji.
– Misją Rady będzie dbałość o kulturę wypowiedzi, bezstronność i apolityczność przygotowanych materiałów – stwierdza Ewa Kłosowaka. – Publikacja ma budować więzi, tożsamość lokalną a nie dzielić. Zakładamy aktywny udział w realizacji projektu kilku organizacji pozarządowych w ramach partnerstwa .
Wszystkie osoby zainteresowane projektem Stowarzyszenia Na 102 zapraszamy na stronę internetową stowarzyszenie