Miłą a pouczającą wersję jasełek zaprezentował zespół uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 5. Inscenizacja obejmowała nie tylko tradycyjne jasełka z ich głównymi bohaterami: Matką Boską z Dzieciątkiem i św. Józefem i chórem pastuszków z programem kolędowym, ale poszerzona została o ważny w historii naszej Ojczyzny moment, a to o scenę przyjęcia wiary katolickiej przez księcia Mieszka I w obecności księżnej Dobrawy. Było to trafne i na czasie nawiązanie do 1050 rocznicy chrztu Polski. Taneczny popis zakonników, przede wszystkim franciszkanów przypomniał z kolei o włoskim rodowodzie szopki.
Postać Matki Boskiej odegrała Dorota Grzenkowicz, wychowawczyni kl. II, a jej opiekuna św. Józefa – katecheta Leszek Szafałowicz. Parę książęcą zagrali: Tomasz Naczk i Monika Czubaszek-Dubicka, wychowawczyni kl. III, a duchownego udzielającego księciu sakramentu Chrztu – Jakub Góral, uczeń kl. VI. Wojowie księcia to Krystian Dębowski, uczeń kl. VI i Dawid Zębała z kl. V. W partiach wokalnych wyróżniły się: Wiktoria Szczypior i Magdalena Bartosiak z kl. V i Kornelia Opara z kl. VI.
Organizatorkami inscenizacji są siostra Dominika Leyk ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej i Beata Łakocka, nauczyciel wspomagający i nauczycielka muzyki w SP5. Do organizatorów również należą Elwira Panek, nauczycielka matematyki i wychowawczyni kl. VI i Barbara Broszkowska, nauczycielka przyrody i wychowawczyni kl. V. Scenariusz opracowała i poszczególne teksty napisała siostra Dominika, autorka niejednego recitalu i widowiska jasełkowego, natomiast p. Beata zatroszczyła się o stronę muzyczną widowiska. Stroje dla tak dużego zespołu wymagały nie lada pracy i czasu. Ich autorką jest Wioleta Tubacka. Pomogła jej Weronika Cybula. Obie panie są mamami uczniów tej szkoły.
– Przygotowania trwały około trzech tygodni – mówi pani Beata. – W tym czasie uczniowie, którzy sami chętnie się zgłosili do udziału w naszej inscenizacji, intensywnie ćwiczyli w grupach tanecznych i wokalnych. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu mogłam odkryć nowe talenty muzyczne, a praca z nimi była dla mnie czystą przyjemnością.
Premiera jasełek miała miejsce 22 grudnia ub. roku. Widowisko zaprezentował zespół 62-osobowy w macierzystej szkole trzykrotnie w całości, a więc z wszystkimi układami tanecznymi. Natomiast po niedzielnej Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w niedzielę 8 stycznia br. wystąpiono w składzie 29-osobowym bez grupy baletowej, zarówno z powodu usprawiedliwionej absencji dzieci, jak i ograniczonego miejsca w świątyni. Świąteczny wystrój prezbiterium i piękna szopka zdobiąca kościół św. Jadwigi stanowiły samoistnie świetną dekorację.
Zarówno w szkole, jak i w kościele widzowie dopisali i brawom nie było końca.
– Szczególne podziękowania organizatorzy składają panom Andrzejowi Łakockiemu i Piotrowi Sadkowskiemu za aranże muzyczne do śpiewu oraz autorskie nagrania do tańca – dodaje pani Beata.
Tekst Iw. Ptasińska
Fot. Tomasz Tandek