Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w Zespole Szkół nr 3 w Lęborku ruszyły pełną parą. 25 września odbędzie się tam akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla 6-letniej Zosi i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Zosi liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Lęborka i okolic.
Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS opowiedział o przygotowaniach do akcji, przedstawił 6-letnią Zosię i jej mamę Joannę Kulig. Obecni byli również Donata Podlewska, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Lęborku oraz Ania i Mateusza, którzy są dawcami szpiku kostnego.
– Zosia jest dziewczynką o artystycznej duszy – mówi Joanna Kulig, mama 6-letniej Zosi, która choruje na zwłóknienie szpiku. – Uwielbia śpiewać i tańczyć, świetnie jej to wychodzi. Kocha koty i konie. Zawsze chętna by pomagać mi w kuchni. Mimo choroby Zosia kipi pozytywną i niekończącą się energią. Nie pozwala chorobie przezwyciężyć jej zapału do życia.
Choroba małej Zosi Kulig z Lęborka objawiła się pod postacią gorączki zaledwie kilka dni przed ubiegłorocznymi Świętami Bożego Narodzenia. Niestety, dopiero po sześciu miesiącach padła diagnoza – zwłóknienie szpiku.
Teraz jedyną szansą dla małej Zosi jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego, który być może już się pojawił. Tylko dzięki temu dziewczynka będzie mogła powrócić do przedszkola, zabaw oraz normalnego życia w zdrowiu.
– W Polsce co roku rozpoznaje się ok.1100-1200 przypadków dzieci z nowotworami krwi. Dzięki Tobie, co najmniej jedno z nich może dostać nowe życie. – informuje mama małej Zosi.
Rodzina i przyjaciele Zosi nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Zosi i Innym” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Burmistrz Lęborka, Witold Namyślak objął akcje honorowym patronatem chcąc wesprzeć działania rodziny, przyjaciół Zosi i lokalnej społeczności.
– Dla każdego z nas oddanie 4 ml krwi to bardzo niewiele, być może dla osób takich jak Zosia jest to szansa na znalezienie Dawcy – tłumaczył Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS
Akcję rejestracji dawców szpiku poprzedzi przemarsz ulicami Lęborka uczniów lokalnych szkół. Przemarsz ten odbędzie 23 września o godz. 12.00 ul. Staromiejską (zbiórka przy dawnym banku PKO BP). Organizatorem przemarszu jest Młodzieżowa Rada Miasta. Ale nie tylko uczniowie będą szli w tym pochodzie, ponieważ zobaczymy tam też maluchów m.in. z Przedszkola nr 6 w Lęborku, do którego chodziła Zosia. Po przemarszu występy lokalnych zespołów młodzieżowych o godz. 15.30.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: 25 września 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Lęborku
Adres: Al. Wolności 31, Lębork
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Ania, dawczyni szpiku, zarejestrowana w bazie Fundacji DKMS:
Zarejestrowałam się w bazie DKMS, bo stwierdziłam, że skoro jestem zdrowa, to mogę komuś pomóc i uratować czyjeś życie. Argument, że boję się igły, to nie jest żaden argument. Po dziewięciu miesiącach dostałam telefon z Fundacji DKMS z prośbą o pilny kontakt. Okazało się, że jest biorca, ktoś potrzebuje mojej pomocy. To był duży wysiłek, przez prawie 5 godzin krew była przetaczana i były pobierane komórki, ale czy zrobiłabym to jeszcze raz? Tak, na pewno, bez wahania.
Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?
Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.
Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.
O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 953 000 (sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3.345 (sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
red