Powrócił temat inwestycji kolejowych w powiecie lęborskim. Urząd Miasta w Lęborku ogłosił w ubiegłym tygodniu przetarg na budowę peronu kolejowego w Mostach oraz na wykonanie projektu i kosztorysu budowy przejścia pod torami kolejowymi łączące dworzec PKP z ul. Żeromskiego.
Koszt budowy peronu kolejowego w Mostach oszacowano wstępnie na ok. 300 tys. zł. Pieniądze na tę inwestycję przeznaczył trzy samorządy: powiat lęborski, gminy Lębork i Nowa Wieś Lęborska i choć wydawać by się mogło, że to gminie Nowa Wieś Lęborska powinno najbardziej zależećna tej inwestycji, to jako ostatnia zabezpieczyła ona środki na jej wykonanie. Wójt gminy Ryszard Wittke, wielokrotnie wypowiadał się, jak dla gminy oraz dla mieszkańców Mostów i Lubowidza, jest to ważna inwestycja, tymczasem najdłużej zwlekał z przekazaniem pieniędzy. Nie trzeba chyba dodawać, że wstrzymywało to czasowo całą inwestycję. Także radni gminy Nowa Wieś Lęborska chyba nie byli do końca przekonani, że to ważna i długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja – uchwałę o zabezpieczeniu pieniędzy przegłosowano 7 głosami za, przy 2 głosach sprzeciwu i 2 wstrzymujących.
O tym, że włodarze gminy Nowa Wieś Lęborska mają dość dziwne podejście do całej inwestycji, może świadczyć jeszcze to, że sprawę nadzoruje Urząd Miasta w Lęborku. To miasto ogłasza przetarg na budowę i zapewne będzie czuwał w dalszym ciągu nad realizacją tej inwestycji. Bierność wójta gminy Nowa Wieś Lęborska jest wręcz zaskakująca. Ryszard Wittke, tłumaczy to tym, że miasto Lębork ma większe doświadczenie w organizowaniu przetargów, tłumaczenie o tyle dziwne, jakby urzędnicy z gminy nigdy nie ogłaszali przetargów.
Nieoficjalnie samorządowcy ze starostwa i miasta mówią, że to nawet lepiej, że przetarg na tę inwestycję ogłasza miasta, bo jest pewność, że prace wykona specjalistyczna firma posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Wójt gminy NWL do wykonania tej inwestycji proponował początkowo Gminny Zakład Usług Komunalnych, który w tego rodzaju inwestycji nie ma żadnego doświadczenia.
Peron kolejowy ma zostać wykonany do 15 grudnia 2014 r. Są więc duże szanse, że mieszkańcy Mostów, Lubowidza czy innych sąsiednich miejscowości jeszcze w tym roku wsiądą do pociągu SKM w styczniu 2015 r. po opracowaniu nowego rozkładu jazdy przez PKP. Dodajmy, że na stacji w Mostach mają się zatrzymywać tylko pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.
Druga inwestycja kolejowa to wspomniany projekt kosztorysowy budowy przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, który połączy dworzec PKP z ul. Żeromskiego. Tunel ma mieć długość 29 m. Dla osób niepełnosprawnych moją być zamontowane cztery windy. Zaplanowano też budowę wiaty i chodników. Zła wiadomość to taka, że prace budowlane rozpoczną się dopiero na wiosnę przyszłego roku.
Udział miasta w inwestycjach kolejowych wznowił temat, który mieszkańcy poruszali podczas Budżetu Obywatelskiego 2014. Jedną z propozycji w tym budżecie była budowa chodnika na terenie należącym do PKP. Urzędnicy miejscy odrzucili ten pomysł, tłumacząc się tym, że miasto nie może realizować inwestycji na terenach nie należących do gminy. Powstaje teraz pytanie – jak to się ma do realizowania inwestycji na obszarze należącym do PKP (tunel) czy też nawet na terenie sąsiedniej gminy (peron). Jak widać to co można zrobić a czego nie, zależy tylko od interpretacji władz miasta.
Adam Reszka