Rośnie głównie w lasach mieszanych i liściastych, czasem występuje w iglastych borach. Uważany jest za najsmaczniejszy gatunek grzybów jadalnych. Mowa o borowiku usiatkowanym. W Polsce uchodzi za podgatunek lub za jedną z odmian, jakie tworzy borowik szlachetny, znany jako prawdziwek (Boletus edulis).
Grzybiarze cenią go za piękny wygląd, z charakterystycznym brązowym kapeluszem, za smak, intensywny grzybowy zapach i możliwość wykorzystania w kuchni na wiele sposobów.
Odmiany prawdziwków często uważane są za oddzielne gatunki:
- borowik sosnowy (Boletus piniola) – rośnie pod sosnami, zwracając uwagę swoim ciemnoczerwonobrązowym kapeluszem. W Polsce występuje dość rzadko – od wiosny do jesieni,
- borowik grabowy (Boletus carpinaceus) – tworzy ciemnopopielaty kapelusz, jaśniejszy na brzegach. Borowik grabowy jest rzadkim grzybem jadalnym, występującym w lasach grabowych, latem i jesienią,
- borowik brzozowy (Boletus betulicola) – występuje w lasach liściastych, najczęściej pod brzozami. Grzyby zbierane są latem i jesienią.
- Borowik usiatkowany (Boletus reticulatus) — to bardzo smaczny jadalny grzyb. Spotykany bywa dość rzadko. Od wysoko cenionego borowika szlachetnego różni się jaśniejszą barwą kapelusza, kształtem oraz wyglądem trzonu. Borowik usiatkowany tworzy wypukły kapelusz, o średnicy 6 – 30 cm, który z czasem staje się poduszkowaty. Młode grzyby, o matowych, lekko zamszowych kapeluszach, wybarwionych na jasnobrązowo, stopniowo zmieniają kolor na orzechowobrunatny. Cechą charakterystyczną owocników jest biały brzeg. Starsze grzyby często mają popękaną powierzchnię.
Gatunek często mylony jest z innymi borowikami. Podobny do borowika usiatkowanego jest borowik brzozowy i goryczak żółciowy. Zdjęcia borowików, zamieszczane w atlasach grzybów, ułatwią rozpoznanie poszukiwanego gatunku, co jest szczególnie istotne w przypadku grzybiarzy-amatorów.
A Ty znalazłeś już swojego borowika usiatkowanego?
Źródło: Fajny Ogród