Inwestycja rozwiązała problem ryzyka związanego z zanieczyszczeniem środowiska i polegała na rozbiórce osadnika Imhoffa wraz z przestarzałym zbiornikiem ppoż., a także na budowie ciągu technologicznego oczyszczalni, w tym: konstrukcji oporowych, zbiornika do awaryjnego magazynowania ścieków, rurociągów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i deszczowej PCV, rurociągów wodociągowych, hydrantu, zasilania i oświetlenia oraz dostosowania obiektu do jego obsługi. Problem nieszczelności starego zbiornika Imhoffa był wielokrotnie poruszany we wnioskach mieszkańców i podczas zebrań sołeckich. Zbiornik był często remontowany. W dłuższej perspektywie czasu inwestycja przyczyni się do oszczędności w budżecie gminy. Nowy obiekt zmniejszy ryzyko odpływu ścieków do zlokalizowanego poniżej zabudowań Kanału Łebskiego lub wsiąknięcia nieczystości do gleby.
Po wykonaniu zadania oczyszczalnia ścieków jest zasilana ściekami bytowymi z istniejącej i dobudowanej kanalizacji sanitarnej, odprowadzającej ścieki z terenu Niebędzina (gm. Nowa Wieś Lęborska), do której podpięte są głównie budynki mieszkalne – jedno i wielorodzinne. Długości i konstrukcje rurociągów i ich przepustowość są adekwatne do liczby mieszkańców, które obsługują. W ramach inwestycji 100% (0,6 km) istniejącej w miejscowości sieci zostało podpięte do nowoczesnej oczyszczalni ścieków, w tym także budynek użyteczności publicznej – świetlica wiejska. Budowa nowoczesnych systemów kanalizacji zbiorczej wpłynęła na kształtowanie wysokiej jakości infrastruktury mieszkaniowej, poprawiając jednocześnie poziom życia mieszkańców popegeerowskiej miejscowości.
W obrębie miejscowości funkcjonuje jedno duże gospodarstwo rolne, które uprawia grunty i zajmuje budynki po zlikwidowanym miejscowym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Przedsięwzięcie poprawiło infrastrukturę techniczną warunkującą poziom życia zgodny ze współczesnymi standardami cywilizacyjnymi i rozwiązało podstawowy problem lokalnej społeczności. Całkowita wartość inwestycji to 2,4 mln. zł, w tym 0,9 mln. zł dofinansowania z rządowego funduszu inwestycji lokalnych.
Źródło informacji i zdjęcia: Gmina Nowa Wieś Lęborska (FB)






Świetlica wiejska?Może tylko z nazwy każdy we wsi wie że jest to rudera wybite okna zabite płytą brod i smrod i nic tam się nie dzieje.Ponadto od lat na terenie tzw.parku stoi kosz że śmieciami który od lat nie był oprozniany.
Nasza miejscowość jest zapomniana przez Boga i władze gminy.Jakis czas temu coś się działo w tej świetlicy,miała opiekuna który palił zimą w piecu i coś tam robił. Teraz nic wilgoć grzyb rudera. Jeszcze kilka lat i będzie nadawała się do rozbiórki. Sukces ma wielu ojców porażka jest sierotą.Co robią nasze gminne władze, Pani radna ?