Uczucie niepokoju często może być spowodowane przez długotrwały stres i przemęczenie, które z kolei zdają się być domeną dzisiejszych czasów. Duża ilość obowiązków, szybkie tempo życia, czy napięta sytuacja w rodzinie to problemy, z którymi zmaga się wiele osób – niezależnie od wieku, płci czy nawet sytuacji materialnej. Nie każdy jednak wie, jak skutecznie poradzić sobie ze stresem. W jaki sposób pokonać wewnętrzny niepokój? Czy dobrym wyborem będzie pomoc farmakologiczna?
Niepokój – czym jest i co warto o nim wiedzieć?
Uczucie niepokoju wcale nie jest tak łatwe do zdefiniowania, jak mogłoby się wydawać, bowiem każdy człowiek może odczuwać je inaczej. Choć niekiedy niepokój wcale nie jest niczym dziwnym (na przykład podczas publicznego przemawiania czy pisania ważnego testu), to jednak zdarza się, że niektóre osoby mogą odczuwać taki lęk, który znacznie utrudni im codzienne funkcjonowanie. Najczęściej towarzyszą mu objawy takie jak przyspieszony oddech, drżenie rąk, czy nawet intensywne pocenie się. Z pewnością nie warto bagatelizować tego stanu – rozwiązań jest kilka, z czego najskuteczniejszym okazują się być leki na uspokojenie bez recepty.
Czy pomoc farmakologiczna będzie dobrym wyborem?
Na początku warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku niezbędna będzie interwencja farmakologiczna. Niekiedy wystarczy aktywność fizyczna, ulubiona muzyka, czy wymarzony urlop. Dopiero w przypadku, kiedy te sposoby okażą się niewystarczające, zaleca się zakup odpowiednich środków uspokajających. Dobre tabletki na uspokojenie, które można dostać bez recepty, zawierają zwykle mieszankę kilku składników ziołowych, z czego najpopularniejszymi są:
- melisa lekarska,
- męczennica cielista,
- ziele serdecznika,
- kozłek lekarski.
Osoby, które nie przepadają za tabletkami, mogą skorzystać z różnego rodzaju syropów, kropli czy nawet herbatek. Leki na uspokojenie bez recepty składają się przede wszystkim z wyciągów z ziół, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy, jednocześnie uspokajając, jak i wyciszając zestresowaną osobę. Ogromną ich zaletą jest dostępność oraz niski koszt, wobec czego na ich zakup może pozwolić sobie niemalże każdy, kto potrzebuje pomocy w wyeliminowaniu stresu ze swojego życia. Warto także pamiętać, że stosowane w odpowiednich ilościach leki uspokajające na receptę nie niosą za sobą żadnych skutków ubocznych. Co więcej, nie można się również od nich uzależnić, co sprawia, że z powodzeniem można stosować je przez tak długo, jak tylko okaże się to konieczne.
Leki na uspokojenie – czy najmocniejszy będzie najlepszy?
Wiele osób poszukujących środka, który pozwoli im zredukować stres i nieprzyjemne dolegliwości, często zastanawia się, jaki lek na uspokojenie będzie najmocniejszy. Warto jednak pamiętać, że to nie siła leku jest kluczowa, lecz jego odpowiednie dobranie. Istotny jest więc cel, w jakim zamierza się stosować lek – różne mieszanki ziół sprawdzają się lepiej w przypadku poszczególnych problemów. Na bezsenność najlepsza będzie melisa, natomiast chmiel z kolei okaże się idealnym wyborem dla tych, którzy skarżą się na zmęczenie nerwowe. Koniecznie należy więc pamiętać, że nie każdy środek uspokajający, jaki można dostać bez recepty, zadziała identycznie. Warto przeanalizować swój problem i dobrać odpowiedni dla siebie lek – tylko w takim przypadku można liczyć na to, że pomoc farmakologiczna okaże się skutecznym rozwiązaniem.
Poszukiwanie coraz to mocniejszych leków uspokajających nie ma większego sensu – znacznie lepszym pomysłem będzie w takim przypadku konsultacja ze specjalistą.