Od kilkunastu dni Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborka nazywa się LOT Ziemia Lęborska – Łeba. Na zmianę nazwy zareagował łebski LOT, który stwierdził, że dotychczas to on reprezentował miasto Łebę i budował swoją markę przez ponad 10 lat istnienia tej organizacji.
Nie tak dawno pisałem o 10-leciu Lokalnej Organizacji Turystycznej – „Łeba Błękitna Kraina”. http://www.lebork24.info/news,2865,10_lecie_Lokalnej_Organizacji_Turystycznej_Leba_Blekitna_Kraina. Podczas obchodów 10-lecia mówiono również o nieudanej próbie stworzenia jednego LOT-u, który by prezentował cały powiat lęborski. Obecnie są to dwie różne organizacje działające w Lęborku i Łebie.
O połączeniu obu LOT-ów rozmawiano od kilkunastu miesięcy aż do sierpnia ubiegłego roku i chodź było blisko połączenia, obie organizacje, których wspólnym zadaniem jest promocja naszego powiatu, zrezygnowały z połączenia. Trudno jednoznacznie stwierdzić co było tego przyczyną, bo każda ze stron ma na ten temat odrębne zdanie.Tymczasem kilkanaście dni temu LOT Ziemia Lęborska zmienił swoją nazwę dodając w nazewnictwie Łebę. Uzasadniona potrzeba, czy efekt konfliktu po nieudanych negocjacjach w sprawie połączenia?
Ewa Horanin, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej – Łeba Błękitna Kraina wystosowała pismo do starosty lęborskiego, burmistrza miasta Łeby oraz do członków zarządu LOT Ziemia Lęborska z protestem, jako LOT Ziemia Lęborska „przywłaszczył” sobie nazwę Łeba. Zmiany wprowadzane przez lęborską organizację turystyczną będą, zdaniem Ewy Horanin, wprowadzać w błąd turystów, którzy będą zainteresowani ofertą Łeby, a LOT Lębork nie ma tak rozbudowanej bazy informacyjnej (atrakcje dla turystów, noclegi, punkty gastronomiczne, usługi), jak LOT Łeba
– Wprowadzenie przez LOT Ziemia Lęborska dodatkowego oznaczenia, wskazującego w oczywisty sposób, na mocne powiązanie z miastem Łeba, powoduje nie tylko wprowadzanie odbiorców w błąd co do geograficznego zakresu działania tego Stowarzyszenia, ale jest również wysoce nieetyczne z punktu widzenia wzajemnych relacji miedzy stowarzyszeniowych – stwierdza Ewa Horanin, prezes LOT Łeba Błękitna Kraina. – Działania lęborskiego LOT-u, w sposób rażący łamią zasady „fair-play”, powodując, iż uznana w Polsce i za granicą marka „Łeba”, a także marka Stowarzyszenia LOT Łeba – Błękitna Kraina, mogą zostać błędnie i niezasadnie powiązane ze Stowarzyszeniem LOT Ziemia Lęborka. Takie działania mogą doprowadzić do tego, że dorobek naszej organizacji oraz miasta, kojarzony będzie z LOT Ziemia Lęborka, który w kwestii promocji naszego miasta nie ma żadnych zasług.
Inaczej jednak to widzą prezes i wiceprezes LOT Ziemia Lęborska – Łeba. Którzy stwierdzili, że nie musieli Łeby pytać o zgodę, czy mogą posługiwać się nazwą miasta Łeba, bo nie jest to jakaś nazwa zastrzeżona. To tak, jakby właściciel np. zajazdu Kaszubskiego musiał się pytać Kaszubów, czy może posługiwać się nazwą Kaszubski.
– Naszym głównym „akcjonariuszem” jest starosta lęborski, który reprezentuje cały powiat – tak samo Lębork, jak i Łebę – stwierdzają Werner Koschalka prezes i Bogusław Wrzesień wiceprezes LOT Ziemia Lęborska – Łeba. – Naszym celem jest więc promowanie wszystkich obszarów powiatu lęborskiego, w tym Łeby. Do naszej organizacji należą firmy prowadzące działalność zarówno w Łebie –Tomax, Willa Roza, jak i w okolicach Łeby, na przykład SeaPark. Dla nich ważne jest, aby w organizacji do której należą, widniała nazwa miasta Łeba.
Bogusław Wrzesień zarzuca prezes LOT Łeba Błękitna Kraina brak współpracy, ale ten sam zarzut pada akurat również z drugiej strony.
– Jako lęborski LOT również możemy mieć do Łeby pretensję, że ta posługuje się nazwą „Błękitna Kraina”, a przecież wiadomo, że tę nazwę wskrzesiła w ostatnich latach nasza organizacja, tworząc takie imprezy, jak „Kulinaria Błękitnej Krainy” czy konkurs literacki „Legendy Błękitnej Krainy”, a tymczasem łebski LOT zmieniając swoją nazwę dodaje sobie LOT Łeba Błękitna Kraina – mówi Bogusław Wrzesień
Na te zarzuty Ewa Horanin stwierdza, że nazwa Błękitna Kraina powstała w 1845 r. i została rozpropagowana w 1882 r. przez cesarza niemieckiego Wilhelma I, który dokonywał inspekcji jednostek wojskowych na Pomorzu.
– LOT Łeba Błękitna Kraina skupia ponad 60 różnych podmiotów głównie z Łeby – mówi Ewa Horanin. – Lęborski LOT skupia ich tylko kilka. Więcej podmiotów do lęborskiej organizacji należy między innymi z Nowej Wsi Lęborskiej czy Wicka. Dlaczego więc LOT Ziemia Lęborska nie nazywa się też Lębork-Łeba-Nowa Wieś Lęborska-Wicko, tylko odgryzają się na Łebie?
Adam Reszka