Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, ponad 40-osobowa grupa przedszkolaków z Prywatnego Przedszkola Językowego „Tęczowa Kraina” oraz podopieczni przedszkola Baśniowego w Lęborku dołączyli do projektu Telewizji Polskiej rozpowszechniającego sztukę pod hasłem „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Głównym celem programu jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni poprzez wykorzystanie szerokopasmowego Internetu. Przedstawienia będą nadawane regularnie co miesiąc. W ramach tego projektu 26 lutego, po raz pierwszy, dzieci obejrzały bezpośrednią transmisję on-line spektaklu „Fryderyk Szpak” w reżyserii Jacka Malinowskiego z Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl był zabawną historią o dwojgu samotnych sąsiadów, szpakach i małych gryzoniach. Kolejny spektakl już za miesiąc!
– To nowatorska, telewizyjna inicjatywa, wykorzystująca nowoczesną technologię, jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej, młodej widowni – mówi Agnieszka Caronia, właściciel przedszkola. – Z całą pewnością tego typu przedsięwzięcia także w przyszłości będą realizowane w naszym przedszkolu.
– Dzieci bardzo żywiołowo zareagowały na ten pomysł – dodaje Małgorzata Wesołowska, nauczyciel przedszkolny. – Podczas spektaklu były bardzo skupione i z uwagą śledziły występy aktorów.
Spektakl online mogli obejrzeć również uczniowie z Zespołu Szkół w Wicku. Była to zabawna historia dwojga samotnych sąsiadów, którzy mają swoje małe, trochę dziwaczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier… hoduje szczury. Komiczna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach uczy, że nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach. Dzięki tej opowieści można się również przekonać, że nawet najbardziej zacietrzewieni wrogowie mogą stać się przyjaciółmi.
– Mamy nadzieję, że udział w oryginalnym projekcie naszej szkoły rozbudzi teatralne apetyty młodych widzów. Dzięki tej formie dzieci mają możliwość częstszego obcowania ze sztuką bez ponoszenia żadnych kosztów. Transmisję przedstawienia obejrzeliśmy na ogromnym ekranie dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Koordynatorem projektu jest Biblioteka SP. – opowiada Halina Badzioch, Biblioteka SP w Wicku.
rak