W dniu wczorajszym w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wicku odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. "Wędrowny Uniwersytet Ludowy dla Seniorów", na którego środki zostały pozyskane z funduszu Ministra Pracy i Polityki Społecznej przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy ze Wieżycy. Projekt był realizowany we współpracy z partnerami, którymi byli to:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Przodkowie,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Stężycy,
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Somoninie,
- Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie,
- Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach,
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wicku.
Odbiorcami działań projektowych byli mieszkańcy ośmiu gmin z powiatu kartuskiego oraz Gmina Wicko z powiatu lęborskiego. Projekt realizowany był poprzez bogatą, ciekawą, motywującą do działania propozycję szkoleniową dla osób w wieku 60+. Poprzez te działania zobaczyć było można, że każda osoba, w każdym wieku, o każdej porze, w każdym miejscu, różnymi ścieżkami i w dowolnym tempie może zrobić coś dla siebie.Spotkania uczestników projektu odbywały się od sierpnia co tydzień w dziewięciu miejscowościach, były to: Chmielno, Hopowo, Niestępowo, Przodkowo, Sianowo, Sierakowice, Stężyca, Sulęczyno i Wicko. W naszej gminie udział brało 11 kobiet i 1 mężczyzna. Grupa ta uczestniczyła w:
- warsztatach z florystyki,
- warsztatach z rękodzieła,
- zajęcia pn. "wyroby z siana",
- zajęcia z decoupagu,
- warsztaty teatralne i artystyczne,
- warsztaty wizażu,
- zajęcia z elementami jogi,
- spotkanie z lekarzem, dietetykiem,
- spotkanie z psychologiem
- ponadto: wyjazdy na basen, kręgle i do teatru.
Podczas tych spotkań nikomu nie brakowało kreatywności, wiele osób odkryło u siebie talenty manualne, z których wcześniej nie zdawało sobie sprawy. Możliwość sprawdzenia się w różnych dziedzinach aktywności przyniosła uczestnikom niesamowitą satysfakcję.
Dzień wczorajszy rozpoczął się już tradycyjnie, od wspólnego zaśpiewania piosenki, po czym dyrektor KUL przywitał wszystkich uczestników projektu oraz zaproszonych gości. Następnie została przedstawiona prezentacja dotycząca organizowanych zajęć a tuż po niej zaczęły się występy podsumowujące projekt w wykonaniu każdej z dziewięciu grup. Każdy zaprezentowany występ był wyjątkowy, barwny, z poczuciem humoru, z artystycznym akcentem oraz ze szczerym i życzliwym przekazem.
Obserwując każdego uczestnika z osobna, było można zauważyć ile zaangażowania jest włożonego w wykonanie danego przedstawienia oraz ile radości sprawia uczestnikom dany występ.
Po części artystycznej odbyło się oficjalne wręczenie dyplomu ukończenia WUL, podziękowania dla partnerów za pomoc przy realizacji projektu, podziękowania dla pracowników KUL oraz wspólny poczęstunek przygotowany przez Adama Czuba.
Wszyscy uczestnicy projektu żegnając się, nie ukrywali iż będzie im brakowało wspólnych spotkań i dlatego też zgodnie zapowiedzieli, że będą kontynuować swoją znajomość i dalej rozwijać swoje zdolności już poza projektem. Wierzymy, że im się to napewno uda!
tekst i fot. UG Wicko