Jutro o godz. 12.00 (sobota, 9 listopad) spodziewajcie się niespodziewanego. Gdzieś w mieście grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Lęborku szykuje flash moba, czyli sztuczny tłum w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków.
Ta akcja to efekt udziału w projekcie profilaktycznym „Posłuchaj mnie”. Jego celem jest promowanie profilaktyki przeciwuzależnieniowej wśród młodzieży.
– Problem używek wśród młodzieży jest w obecnych czasach kwestią niezwykle istotną – mówi Natalia Zarańska z Gimnazjum nr 1 w Lęborku. – Naszą rolą, jako pedagogów, jest uświadamianie młodzieży szkodliwości stosowania wszelkich środków, których używanie skutkuje przyszłym uzależnieniem. Dbamy również o to, aby wzbogacać wiedzę rodziców z zakresu kompetencji wychowawczych. Od wielu lat staramy się, aby podejmowane przez nas działania profilaktyczne były skierowane do młodzieży, ale także przez nich podejmowane i realizowane. Realizowana przez nas profilaktyka do tej pory była skierowana przede wszystkim do społeczności lokalnej poprzez stworzenie w roku 2003 pierwszego musicalu profilaktycznego według autorskiego scenariusza i reżyserii. Od tamtej pory tworzenie podobnych przedstawień stało się dla szkoły działaniem cyklicznym.
Podczas jutrzejszego flash moba zostaną rozdane ulotki profilaktyczne, a uczestnicy zostaną zaproszeni na konferencję. Flash mob będzie podzielony na kilka elementów, pierwszy rozpocznie sie na terenie sklepu i będą to cztery scenki rodzajowe, w których wystąpią nauczyciele oraz uczniowie, w rolach rodzic-dziecko. Będą to dialogi dotyczące czterech ważnych aspektów wychowania nastolatka, to znaczy miłości, zaufania, bezpieczeństwa oraz rozmowy. Następnie młodzież w jednej chwili wypowie kwestie do wybranego przez siebie dorosłego dotyczącą konferencji profilaktycznej i przekaże ulotkę. Ulotka zawierać będzie informacje dotyczące konferencji oraz list dziecka do rodzica. Następnie młodzież zatańczy do utworu, który został napisany i nagrany na potrzeby projektu. Całość trwać będzie około 15 minut.
– Ta jutrzejsza akcja będzie zapowiedzią kolejnego, bardzo dla nas ważnego przedsięwzięcia, czyli konferencji profilaktycznej, która została zaplanowana na 27 listopada – dodaje Natalia Zarańska. –Konferencja będzie skierowana do rodziców oraz specjalistów z zakresu pracy pedagogicznej i psychologicznej. W planie konferencji są wykłady związane z profilaktyką uzależnień wygłoszone przez Adama Brulińskiego z Centrum Szkolenia Policji w Słupsku oraz Jacka Krysiaka, terapeuty uzależnień, oraz wykład dotyczący kształtowania relacji pomiędzy nastolatkiem a rodzicem wygłoszony przez Aleksandrę Karasowską, psychologa organizującego Szkołę dla Rodziców w Gdańsku.
Niezwykle ważnym elementem konferencji będzie prezentacja filmu, dokumentu wyreżyserowanego przez nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Lęborku. Film profilaktyczny jest narzędziem w realizacji programu profilaktyki.
– Mamy nadzieję, że nasz projekt stworzy okazję do dyskusji na temat aktualnych problemów młodzieży, będzie promocją zdrowego stylu życia, zwiększy zdolność młodzieży do racjonalnego kształtowania o sobie w przyszłości, dokona zmian w sferze ich postaw i wartości, a także wzbudzi poczucie odpowiedzialności za własne życie i los innych – dodaje Natalia Zarańska, pedagog z Gimnazjum nr 1. – Nasze działania już objęli swym patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Lęborskiego, Burmistrz Miasta Lęborka oraz Impresariat programu profilaktycznego „Profilaktyka a Ty” realizowanego przez Komendę Główną Policji.
Adam Reszka