We wtorek 22 października zbiorą się radni miejscy. Podczas sesji może zostać podjęta uchwała dotycząca przyłączenia kilkunastu działek z tzw. osiedla Lębork-wschód do Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy będzie to sposób na ożywienie działalności gospodarczej w Lęborku?
O stworzeniu SSE w Lęborku mówiło się już od pewnego czasu. Radny Maciej Szreder na jednej z sesji stwierdził nawet, że Lębork mógł przystąpić do Słupskiej SSE już w 2002 r. Odchodzący wówczas władze przygotowały odpowiednie dokumentacje, która pozwalała na przyłączenie gruntów z tzw. osiedla Lębork-wschód do istniejącej od 1997 r. Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Bardzo się cieszę, że Specjalna Strefa Ekonomiczna powstaje w Lęborku, ale dlaczego tak późno? – mówi Maciej Szreder. – Można było wejść do Słupskiej SSE już kilkanaście lat temu, ale wówczas przygotowaną przez nas dokumentację obecny burmistrz Witold Namyślak schował do szuflady. Czy teraz po latach wejście do SSE, będzie ogłaszał jako sukces?
Do Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miałoby zostać przyłączonych 12 działek o wielkości od 1,1 do ponad 4,3 hektara, łącznie ponad 28,8 ha. Teren, na którym miałaby funkcjonować Słupska SSE znajduje się po prawej stronie(jadąc ul. Abrahama w kierunku Gdańska) obwodnicy Lęborka.
Czy przyłączenie tych gruntów do SSSE coś zmieni? Trudno powiedzieć, ponieważ od lutego 2013 r. obowiązuje uchwała Rady Miejskiej w Lęborku w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de mini mis na tworzenie nowych miejsc pracy. Chociaż uchwała ta przewiduje ulgi podatkowe na podobnej zasadzie, jakie przedsiębiorca mógłby otrzymać w SSE (ulga w podatki PIT lub CIT na okres 5 lat, jeżeli utworzono powyżej 100 nowych miejsc pracy oraz odpowiednio na okres 3 lat jeśli powstanie od 50 do 100 miejsc i 2 lata, jeśli utworzonych zostanie od 10 do 49 miejsc), to nowych inwestorów na horyzoncie jakoś nie widać.
Niemniej działania, by ograniczyć bezrobocie w naszym powiecie muszą być podejmowane. Słupska SSE rozwija się bardzo dobrze. Być może przyszli inwestorzy zainteresują się także uruchomieniem działalności w Lęborku, bo wybierając lokalizację swojej firmy w strefie ekonomicznej, będzie brał pod uwagę teraz także i Lębork.
Specjalne Strefy Ekonomiczne
Minimalna wartość inwestycji w SSE to 100 tys. euro, a udział środków własnych przedsiębiorcy musi stanowić co najmniej 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych inwestycji. Warunkiem skorzystania z pomocy publicznej jest: w przypadku firm korzystających ze zwolnienia z tytułu kosztów nowej inwestycji zrealizowanie zadeklarowanych w zezwoleniu nakładów inwestycyjnych i utrzymanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy, przez okres 5 (dla dużych firm) lub 3 lat (dla małych i średnich przedsiębiorców), natomiast w przypadku przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy utrzymanie odpowiednio przez okres 5 lub 3 lat nowo utworzonych miejsc pracy. (źródło: wikipedia.pl)
Adam Reszka