Wczoraj (1 września) zorganizowano w Cewicach dożynki gminne. Uroczystości rozpoczęły się od mszą św., po której orszak dożynkowy przeszedł pod Gminne Centrum Kultury, występy zespołów regionalnych i wybór najładniejszego wieńca dożynkowego, który będzie prezentował gminę podczas XIII Dożynek Powiatowych, które odbędą się 8 września w Nowej Wsi Lęborskiej.
Gmina Cewice nie należy do typowych gmin rolniczych. Zaledwie 30% obszaru gminy to grunty orne, a aż 60% to lasy. Jednak sytuacja rolników tam pracujących niewiele różni się od tej, jaka jest w polskim rolnictwie. W przeciwieństwie do innych grup zawodowych, rolnicy są chyba najmniej roszczeniowi. Mało jednak kto docenia pracę na roli. Polska wieś szybko się starzeje, a młodzież zdając sobie sprawę, że praca rolnika jest ciężka i mało opłacalna, woli wybrać inne zawody.
– Rolnictwo nie jest głównym zakresem działania tutejszej ludności – stwierdza Jerzy Pernal, wójt gminy Cewice. – Są tutaj różne gospodarstwa rolne, przeważnie małe gospodarstwa rodzinne, gdzie praca w nich nie jest jedynym źródłem utrzymania. Są też gospodarstwa wyspecjalizowane w hodowli bydła czy w uprawie roślin oraz gospodarstwa wielosektorowe. Mało jest gospodarstw wielkopowierzchniowych.
Rolnicy uważają, że w tym roku pogoda była dla nich łaskawa. Aura sprzyjała co przełożyło się na wysokie plony, zwłaszcza zbóż, bo okopowe (ziemniaki, buraki) będę na ubiegłorocznym poziomie lub nawet trochę słabiej. A na co narzekają rolnicy? Najbardziej na niskie ceny skupu zbóż – są one dwukrotnie niższe od tych z roku ubiegłego. Jednak w gminie Cewice nie ma dużych gospodarstw i większość produkcji przeznaczana jest na użytek własny. Kolejną bolączką rolników są wyceny paliw. Rolnik dostaje dopłatę w wysokości 95 gr na litr oleju napędowego.
– Dużo pomagają nam unijne dopłaty obszarowe czy dopłaty na zakup maszyn i sprzętu – stwierdza Jarosław Choszcz, rolnik z Kamieńca, gospodarz dożynek w Cewicach. – Przyznaję, że gdyby nie unijne dopłaty, to nam rolnikom byłoby naprawdę ciężko. Sytuacja jest taka, że mało kogo stać na zakup nowych maszyn i cały czas dużym powodzeniem cieszy się sprzęt używany.
Jednym z elementów dożynek jest wybór wieńca dożynkowego. W tym roku przygotowały go cztery sołectwa. Nagrodę główną i 500 zł zdobyło sołectwo Maszewo. Na scenie zaprezentowały się zespół regionalny Mareszki oraz chór działający przy GCK-u. w programie były występy także zespołu Synkopa oraz Finess.
A w tę niedzielę rolnicy spotykają się w Nowej Wsi Lęborskiej na dożynkach powiatowych. Program tej imprezy zamieściliśmy już w naszym kalendarzu imprez.
Adam Reszka