Budowa bulwaru nad rzeką Łebą miało być ostatnim elementem realizowanego przez Urząd Miejski projektu pn. Rewitalizacja Centrum Lęborka. Jednak firma, która wygrała przetarg na wykonanie tej inwestycji z niewyjaśnionego powodu nie podpisała umowy z urzędem.
Dlaczego? Nieoficjalnie firma Pol-Dróg Gdańsk, która wygrała przetarg na wykonanie tej inwestycji stwierdziła, że nie zdąży wykonać prac w ustalonym terminie. Drugi powód, to ustalenie w przetargu zbyt niskiej ceny (ok. 400 tys. mniej niż kolejna firma biorąca udział w przetargu), czyli prawdopodobnie źle oszacowano koszta.
Problem teraz ma Urząd Miasta w Lęborku, który musi ogłosić kolejny przetarg na wykonanie tej inwestycji, a to strata cennego czasu. Projekt pn. Rewitalizacja Centrum Lęborka miał zakończyć się w 2013 r., jednak z powodu opóźnień nie wiadomo, czy uda się wykonać bulwary nad rzeką Łebą.
Urzędnicy są jednak dobrej myśli, bo nic nie jest jeszcze stracone.
– Będziemy wnioskować do Urzędu marszałkowskiego o przedłużenie terminu realizacji tego projektu – informuje Romuald babul, naczelnik wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji w Urzędzie Miasta w Lęborku. – Opóźnienie nastąpiło z przyczyn od nas niezależnych. Moglibyśmy zlecić wykonanie tej inwestycji kolejnej z firm, która brała udział w przetargu, jednak cena jaką ona zaproponowała, jest dla nas nie do przyjęcia.
Na dniach Urząd Miejski ponownie ogłosi przetarg nieograniczony na budowę bulwaru. Gdyby został on rozstrzygnięty w terminie, to prace mogłyby rozpocząć się jesienią a zakończyć prawdopodobnie zimą tego lub przyszłego roku.
Zakres prac jest spory, ponieważ planowane jest wykonanie umocnień z obu brzegów rzeki od ul. Staromiejskiej do ul. Armii Krajowej, wykonanie chodników z płyt kamiennych i kostki, wykonanie 2 zejść nad rzekę przy obecnym przejściu i barierek ochronnych od strony pasażu handlowego, mała architektura (ławeczki, kosze na śmieci, pergole), nowe oświetlenie wraz z przełożeniem obecnej instalacji, kanalizacja deszczowa.
W ramach projektu rewitalizacji centrum Lęborka została wykonana (lub są jeszcze prowadzone prace) przebudowa placu Pokoju, wybudowano salę gimnastyczną przy SOSW, wybudowano świetlicę przy ZS nr 3 i świetlicę środowiskowo przy SP nr 3, wykonano remont elewacji zabytkowej kamienicy przy ul. Armii Krajowej oraz zagospodarowano otoczenia zabytkowego kościoła św. Jakuba wraz z przebudową domu parafialnego. Prowadzona jest też rozbudowa systemu monitoringu miejskiego. Planowana wartość tych inwestycji miała wynieść ponad 13,2 mln zł z czego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego ma wynosić 70% kosztów.
rak