Do Muzeum w Lęborku trafiły epitafium oraz tarcza herbowa (kartusz) rodu Krokowskich, które kiedyś stanowiły część wyposażenia kościoła w Roszczycach. Oba zaginęły w latach 70. XX wieku, a ich dalsze losy pozostawały nieznane, aż do momentu kiedy po wielu latach odnalazły się na krajowym rynku handlu dziełami sztuki. Dwa cenne zabytki znalazły się w Lęborku w ramach przyjęcia w depozyt.
W czwartek, 11 czerwca, zabytki zostały tymczasowo zdeponowane w Muzeum w Lęborku i trafią do dalszej merytorycznej analizy konserwatorskiej, która pozwoli na wyznaczenie programu badawczego i zakresu przyszłej konserwacji.
– Dzięki zaangażowaniu Departamentu Restytucji Dóbr Kultury działającego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy dwuletniej współpracy z Muzeum w Lęborku oraz z wieloma pasjonatami historii i osobami niebędącymi obojętnym na losy zaginionych dóbr kultury, epitafium i kartusz rodu Krokowskich udało się odzyskać – informuje Muzeum w Lęborku.
Źródło: Facebook/Muzeum w Lęborku/UM w Lęborku










a<rTeqqAkT