Coraz częściej na ulicach Lęborka – głównie na obrzeżach miasta widywane są lisy – alarmują mieszkańcy. Zwierzęta nie są jednak zagrożeniem dla ludzi. Wystarczy ich unikać i co ważniejsze nie dokarmiać.
Lisy w miastach to zjawisko, które staje się coraz bardziej powszechne. Zwierzęta te coraz częściej pojawiają się na terenie również naszego miasta. Mieszkańcy Lęborka donoszą o ich obecności.
Skąd lisy w mieście?
Przyczyn pojawiania się w naszych aglomeracjach lisów, jak i innych dzikich zwierząt, jest wiele – począwszy od przejmowania przez ludzi ich naturalnych siedlisk wraz z rozwojem miast, po zwiększoną wycinkę w okalających miasta lasach.
– To bardzo inteligentne i adaptacyjne zwierzęta, które potrafią przystosować się do życia w bliskim sąsiedztwie ludzi – mówi Sławomir Mazur, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lębork. – Mieszkamy coraz bliżej lasu, dostarczając niechcący ‘’pod nos’’ łatwo dostępnych resztek i odpadków jedzenia pozostawianych w przydomowych śmietnikach czy na ulicach. Choć lisy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi – mogą być nosicielami różnych chorób, takich jak wścieklizna czy pasożyty. Pamiętajmy aby zachować ostrożność i nie zbliżać się do tych zwierząt i ich nie dokarmiać.
Przypominamy, że lisy odgrywają również pozytywną rolę. Polują na gryzonie, które w wielu miejscach powodują szkody. Lisy są więc naturalnym składnikiem naszej fauny i nie mogą być całkowicie wyeliminowane ze środowiska.
Co robić gdy spotkamy lisa?
Podczas kontaktu ze zwierzęciem ważne jest aby zachować spokój, ostrożność oraz nie zbliżać się do niego. Należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę. Lis, jak każde inne dzikie zwierzę, może stanowić zagrożenie dla człowieka. Kiedy uzna, że jest zagrożone, w pierwszej kolejności ucieka, ale pozbawione tej możliwości – atakuje.
Aby ograniczyć prawdopodobieństwo zbliżenia się zwierzęcia do naszej posesji, należy zamykać szczelnie kosze i kontenery na śmieci, zwłaszcza te z odpadami organicznymi, sprzątać pozostałości pożywienia i nie zostawiać jedzenia na trawnikach i innych łatwo dostępnych miejscach.
W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności lisów należy zachować szczególną ostrożność.
Gdzie zgłosić ranne zwierzę?
W przypadku zauważenia rannego lisa (lub innego dzikiego zwierzęcia) nie należy dotykać go samodzielnie. Fakt ten należy zgłosić do Urzędu Miejskiego w Lęborku, do Wydziału Ochrony Środowiska pod nr tel.: 59 863 77 08 lub do Straży Miejskiej pod nr tel.: 59 862 29 11.
Zgłaszać należy jedynie sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim zwierzęciem w mieście – dajmy mu odejść i nie wchodźmy mu w drogę.