W dniach 6–7 maja 2025 roku na terenie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim oraz Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL w Zblewie odbyło się grupowe doskonalenie sprawności użytkowej psów służbowych województwa pomorskiego. Szkolenie zorganizował Zespół Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim, pod nadzorem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Głównym celem przedsięwzięcia było podnoszenie kwalifikacji zawodowych przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych, a także propagowanie ich efektywnego wykorzystania w walce z przestępczością.
Ćwiczenia przeprowadzono m.in. na terenach leśnych w rejonie jeziora Kochanka oraz na terenie Muzeum PRL, co stanowiło nowe doświadczenie zarówno dla psów, jak i przewodników. W programie znalazły się m.in. doskonalenie tropienia śladów ludzkich w terenie otwartym, obrona przewodnika oraz detekcja zapachów materiałów wybuchowych, narkotyków i zapachu zwłok ludzkich.
Szkolenie wsparły liczne podmioty i eksperci. Grupa MOTO–KOCIEWIE–STG przeprowadziła zajęcia z pierwszej pomocy, a asp. w st. spocz. Kazimierz Thiede pełnił rolę pozoranta. Cenną wiedzą podczas pracy z psami specjalistycznymi dzielił się również asp. szt. w st. spocz. Łukasz Kostek. Ich zaangażowanie znacząco przyczyniło się do podniesienia kompetencji uczestników.
Organizację szkolenia wsparł także Zarząd Terenowy Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policji KPP w Starogardzie Gdańskim.
– Skuteczne wykorzystanie zwierząt w garnizonie pomorskim jest możliwe dzięki osobistemu, ogromnemu zaangażowaniu przewodników w opiekę i cykliczne szkolenia nie tylko w służbie, ale również w czasie wolnym – podkreślają organizatorzy.
Podczas manewrów zacieśniono również współpracę między Aresztem Śledczym w Starogardzie Gdańskim a Zakładem Karnym w Sztumie, instytucjami mającymi istotny wpływ na bezpieczeństwo obywateli.
Szkolenia takie jak to, nie tylko podnoszą wartość użytkową zespołu przewodnik–pies, ale także umożliwiają wymianę doświadczeń i rozwijanie kompetencji, co – jak zauważają funkcjonariusze – jest podstawą sukcesu w tej wymagającej służbie.