Istnieje powszechna opinia, że Internet spłyca relacje między ludźmi. Wiele osób tworzy różne tożsamości na potrzebę sieci. Coraz większym problemem staje się przemoc w internetowej rzeczywistości. Zatem nie powinno nikogo dziwić, że inicjatywy realizowane za pośrednictwem Internetu nie zawsze obdarzone są zaufaniem społecznym.
Czy w wirtualnym świecie istnieje miejsce na filantropie i czy ludzie są chętni pożyczać sobie pieniądze poprzez portale internetowe?
Dobry zwyczaj … pożyczaj
Zacznijmy od pożyczek. Istnieje polskie przysłowie „Dobry zwyczaj nie pożyczaj”, mimo to statystyki
i fakty świadczą o tym, że Polacy pożyczają poprzez Internet coraz chętniej. Szacuje się, że rynek pożyczek społecznościowych jest wart między 130 mln a 250 mln złotych (liczba ta różni się w zależności od firmy badawczej).
O wzroście popularności tego typu pożyczek świadczy coraz większa liczba stron internetowych łączących pożyczkobiorców i pożyczkodawców. Na czym to polega? Trzeba zarejestrować się na jednym z portali oferujących pożyczki społecznościowe. Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze piszesz ofertę: jakiej sumy potrzebujesz, na jaki procent i okres oraz liczbę rat.
Z kolei osoby, które chcą oferować pożyczkę wybierają najciekawszą ze swojego punktu widzenia ofertę. Jasno określone zasady i weryfikacja zarejestrowanych osób pozwalają bezpiecznie pożyczać pieniądze. Mimo, że pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy nie spotykają się osobiście, pomagają sobie nawzajem. Obie strony czerpią korzyści: jedni mają pieniądze na swoje potrzeby, inni pomnażają kapitał.
W 2013 roku pojawił się nowy trend w branży, a mianowicie pożyczki społecznościowe dla małych
i średnich przedsiębiorstw. Taką możliwość oferuje m.in. portal Capital Club. Łączy on małe i średnie firmy (pożyczkobiorców oraz osoby fizyczne i prawne – pożyczkodawców). W Anglii tego typu pożyczki wspierane są przez rząd brytyjski, jako alternatywa dla tradycyjnej bankowości. Najbliższy rok pokaże czy Polacy, tak samo chętnie będą pożyczać firmom jak osobom prywatnym.
Crowdfunding, czyli filantropia dla każdego
Nawet, jeśli Internet spłycił relacje międzyludzkie, dał on również możliwość tworzenie dużych wirtualnych społeczności skupiających się wokół ciekawych idei, projektów społecznych i pomysłów na biznes. Tak właśnie powstał crowdfunding, który pozwala finansować różnego rodzaje projekty społeczne przez społeczności, które są wokół nich zrzeszone.
Mechanizm ich działania często zakłada, że za wpłaconą sumę darczyńca otrzymuje symboliczne wynagrodzenie. Na świecie w 2012 roku wartość inicjatyw crowdfundingu wyniosła 2,6 miliardów dolarów. Według badań i wyliczeń przeprowadzonych przez firmę Massolution ludzie na całym świecie zbiorą poprzez portale internetowe 5,1 miliarda dolarów.
Nie ma danych jaka jest wartość crowdfundingu w Polsce, jednak obecnie sprawnie działa 11 platform pomagających zbierać fundusze na nowe inicjatywy kulturalne, muzyczne, biznesowe i społeczne. Wiele z nich kończy się sukcesem np. Festiwal Cohabitat-Gathering albo wydanie ponad 70 płyt zespołów i muzyków lub wydanie książek początkujących autorów (min. książki
o crowdfundingu), takie przykłady można mnożyć. Świadczy to o tym, że Polacy są gotowi na prywatną działalność charytatywną poprzez wspieracie finansowe nowych pomysłów.
Wygląda na to, że pożyczki społecznościowe i crowdfunding na dobre przyjęły się w naszym kraju. Internet stał się nowym źródłem zachowań prospołecznych takich jak dobroczynność, ofiarność i pomoc innym. Polacy wolą pożyczyć innym pieniądze zamiast umieścić je na lokacie bankowej i chętniej ofiarowują małe kwoty wspierając przy tym kreatywność i pomysłowość młodych.
Kontakt dla mediów:
Maria Różycka, Doradca Zarządu ds. Nowych Mediów
mail: mr@exacto.pl
———————————–
Informacje uzupełniające:
CapitalClub (www.capitalclub.pl) jest serwisem pożyczek bezpośrednich udzielanych spółkom prawa handlowego i osobom prowadzącym działalność gospodarczą (pożyczkobiorcom) przez osoby fizyczne i prawne (pożyczkodawcom).