Aż 70 proc. zapytanych przez Rzetelną Firmę przedsiębiorstw działających na terenie województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego zauważyło w ostatnim czasie pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w swoim regionie. Jednak mimo trudniejszej sytuacji na rynku wielu udaje się zachować dobrą kondycję i płynność finansową. Wręczone wczoraj w Sopocie Złote Certyfikaty Rzetelności wyróżnią przedsiębiorców, którzy radzą sobie najlepiej, zarówno w sferze finansów, jak i etyki biznesowej.
Jak pokazuje majowy raport „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, sytuacja polskich firm nie jest łatwa. Co czwarty polski przedsiębiorca wskazuje na pogłębiające się problemy z wyegzekwowaniem płatności od kontrahentów, a ponad 27% wszystkich faktur nie jest płaconych w terminie. Mimo pogarszających się w ocenie firm warunków prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorcy z północy Polski radzą sobie całkiem nieźle. Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez Rzetelną Firmę, źle o swojej sytuacji mówi jedynie 20 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu. Za to aż 71 proc. ocenia swoją sytuację jako dobrą, a 9 proc. jako bardzo dobrą.
Czy zauważasz w swoim województwie pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w związku z sytuacją gospodarczą?
– Nie, oceniam że warunki są korzystniejsze mimo sytuacji rynkowej – 39%
– Nie, sytuacja się nie zmieniła – 13%
– Tak, sytuacja jest nieco trudniejsza – 31%
Badanie przeprowadzone na 580 przedsiębiorcach z woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
– W obecnych warunkach gospodarczych firmom trudno jest się utrzymać na powierzchni – mówi Waldemar Sokołowski, Prezes Rzetelnej Firmy. – Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Rzetelną Firmę, sporo z nich wyróżnia się jednak wśród konkurencji dobrą kondycją finansową i rzetelną postawą biznesową. Warto, aby te dobrze prosperujące firmy uwiarygadniały w oczach kontrahentów i klientów swoją wypłacalność i wysokie standardy etyczne.
Spośród firm, które zgłosiły chęć uwiarygodnienia swojej atrakcyjności dla rynku w programie Rzetelna Firma, 48 pozytywnie zweryfikowanych przedsiębiorstw odebrało wczoraj w Sopocie Złote Certyfikaty Rzetelności. Uczestnicy Gali wzięli również udział w seminariach dotyczących funkcjonowania firm w trudnej sytuacji gospodarczej. Przedsiębiorcy posłuchali wykładu w ramach Akademii KRD na temat konieczności rozwoju kadr w kryzysie, a Paweł Tkaczyk, specjalista z zakresu zarządzania wizerunkiem i marką, wygłosił wykład na temat promocji marki w kryzysie.
Sopocka Gala jest czwartą w tegorocznej, IV już edycji Złotych Certyfikatów Rzetelności – programu objętego honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. Spośród 360 tegorocznych laureatów Programu 48 odebrało Certyfikat poświadczający ich wysokie standardy etyczne i dobre praktyki w działalności gospodarczej. Wręczenie certyfikatów odbyło się 6 czerwca w hotelu Sofitel Grand. Kolejne 100 firm odbierze swoje certyfikaty podczas ostatniej tegorocznej Gali, która odbędzie się w 3 października Warszawie w ramach II Kongresu Rzetelnych Firm.
Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie. Podmioty ubiegające się o wyróżnienie Złotym Certyfikatem Rzetelności muszą dodatkowo przedstawić zaświadczenie o braku zaległości podatkowych oraz wobec ZUS, a także minimum trzy referencje wystawione przez partnerów biznesowych. Konieczne jest także uzyskanie pozytywnej opinii członków Kapituły Rzetelnych Firm, składającej się z laureatów ubiegłorocznych edycji Złotych Certyfikatów Rzetelności. Podmioty starające się o Złoty Certyfikat Rzetelności podpisują Kodeks Etyki Rzetelnej Firmy, przez co zobowiązują się do przestrzegania fundamentalnych zasad etyki w biznesie, takich jak praworządność, rzetelność, transparentność i odpowiedzialność.
Badanie Rzetelnej Firmy przeprowadzone zostało w dniach 3-4 czerwca 2013 na grupie 580 przedsiębiorców z woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Więcej informacji: Agata Dorożuk agata.dorozuk@publicrelations.pl
O Rzetelnej Firmie
Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie. Przedsiębiorca posługujący się tytułem Rzetelnej Firmy buduje pozytywny wizerunek swojej firmy i w prowadzeniu biznesu kieruje się zasadami Kodeksu Etycznego Rzetelnych Firm. Program Rzetelnej Firmy jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. W programie uczestniczy w tej chwili ponad 42 000 firm reprezentujących niemal wszystkie branże krajowej gospodarki.