W Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku odbyły się w minioną środę 19 grudnia trzy imprezy o bożonarodzeniowym charakterze. Pierwsza to podsumowanie X Powiatowego Konkursu Plastycznego na Choinkę, Stroik lub Ozdobę Świąteczną.

Komisja konkursowa (Teresa Szczepańska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku jako przewodnicząca, Agata Dorywalska, absolwentka Instytutu Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej oraz członkowie Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury TAK w Lęborku: Jadwiga Niedbała, Lucjan Terlecki i Zdzisław Grajper) oceniła 135 prac z 13 szkół i placówek powiatu lęborskiego (Lęborka, Nowej Wsi Lęborskiej, Leśnic, Redkowic, Wicka i Siemirowic) i wytypowała 22 do nagród i wyróżnień. Te ufundował Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.
– Od dziesięciu lat tradycyjnie organizujemy ten konkurs i ma on zawsze sympatyczny oddźwięk – mówi dyrektor Szczepańska. – Czasami pomysły powtarzają się, ale zawsze zwracamy uwagę na oryginalne i samodzielne wykonanie ozdób, choinek czy stroików z materiałów naturalnych, zgromadzonych własnoręcznie, nie z zakupionych gotowych elementów. Także preferujemy prace wykonane z materiałów recyklingowych i przeznaczamy dla najbardziej pomysłowego w tym względzie autora nagrodę specjalną.
W tym roku zdobyła ją Patrycja Jakubek z Zespołu Szkół im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej, pracująca pod kierunkiem plastycznym Renaty Krzemińskiej. Do swojego bałwana użyła mnóstwa plastikowych kubeczków do napojów.
Można podziwiać cierpliwość młodziutkich artystów. Marcin Grudnowski z SP nr 8 pracował nad swoją choineczką przez kilka dni po cztery godziny. Klaudia Walkusz z Gimnazjum nr 1 przez całe wakacje jadła lody na patyku, by uzbierać dość patyczków na choinkę. Lepiła je przez dwa dni, a najgorsze było ich przyklejanie, do czego się przyznała.
W kategorii wiekowej 7-9 lat trzy pierwsze miejsca zajęli kolejno: Maria Kietlińska z SP nr 8 w Lęborku (opiekunka Grażyna Stanuch),Amelia Kowalska z SJSP LTO w Lęborku (op. Alicja Preczewska) i Magdalena Studzińska z MDK w Lęborku (op. Alina Walkusz), a trzy wyróżnienia:Zuzanna Mućka z SJSP LTO (op. Marta Cużytek), Julia Góral z ZS w Redkowicach (op. Joanna Karbowska) i Jerzy Szyjut z SJSP LTO (op. Bożena Siuta).
W kategorii 10-12 lat pierwszą nagrodę zdobył Marcin Grudnowski z SP nr 8 w Lęborku (op. Beata Płocharska), dwie drugie: Artur Pawelczyk i Anna Drywa z MDK (op. Alina Walkusz), trzecią Monika Grzenkowicz z ZS w Leśnicach (op. Marzena Maszota), a wyróżnienie Wiktoria Proć z SP nr 8 (op. Grażyna Stanuch).
W kat. 13-17 lat pierwsze miejsce przyznano Tomaszowi Ziemianowi z MDK (op. Alina Walkusz), trzy drugie: Klaudii Walkusz z Gimnazjum nr 1 w Lęborku (op. Dorota Przychoda-Bonemberg), Paulinie Sekrecie i Paulinie Dominik z SOSW w Lęborku (op. Bogusława Meller), trzy trzecie: Oliwii Babij z MDK (op. Alina Walkusz), Aleksandrze Sobczak z ZS w Leśnicach (op. Marzena Maszota) i Mateuszowi Mikołajewskiemu z SP nr 2, SOSW w Lęborku (op. Małgorzata Dułak-Zielonka), a trzy wyróżnienia: Natalii Karkut z SOSW (op. Bogusława Meller), Darii Blok z ZS w Nowej Wsi Lęborskiej (op. Renata Krzemińska) i Mikołajowi Urbanowi z Gim. nr 4 w Lęborku – SOSW (op. Małgorzata Dułak-Zielonka). Nagrody i wyróżnienia wręczali: wiceburmistrz Alicja Zajączkowska, dyr. Szczepańska oraz jurorzy.
Goście wernisażowi, w tym głównie rodzice nagrodzonych i wyróżnionych, mogli także wszystkie prace podziwiać. A zasługują na zainteresowanie ze względu na rozwiązanie plastyczne. Zarówno te z szyszek i gałązek, jak te z masy solnej i inne, często przyozdobione owocami.
– Najważniejszy zamysł naszego konkursu to przekazanie prac konkursowych pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej nr 1 i nr 2 z nadzieją, że w ten sposób dzieci i młodzież naszego powiatu mają okazję zrobienia dobrego uczynku dla osób starszych i samotnych – dodaje dyr. Szczepańska. – Biorąc udział w konkursie i znając jego reguły wiedzą, że ich prace zostaną podarowane jako gest serca.
Atrakcją artystyczną było kolędowanie w wykonaniu zespołów emdekowskich: flecistów Mirosławy Grynkiewicz, gitarzystów Piotra Fugla i wokalistek Sylwestra Kustusza: Julity Zielińskiej i Justyny Malak.
Niejako towarzyszącą imprezą był doroczny Salon Wystawowy TAK, na którym artyści lęborscy wystawili ponad 100 prac. Ci artyści to 10 malarek: Alicja Łaga, Halina Krzewniak, Jadwiga Niedbała, Hanna Chmielińska, Maria Laskowska, Henryka Terlecka-Ławniczak, Róża Lis i jej córka Aldona, Leokadia Michalec i Iwona Fidor, dwie hafciarki: Małgorzata Skierka i Teresa Sułkowska oraz trzech rzeźbiarzy: Zdzisław Grajper, Jan Redźko i Lucjan Terlecki. O ich pracy w mijającym roku mówiła Alina Walkusz, też z TAK, wicedyrektor MDK. Niektóre prace były do kupienia.
Goście wernisażowi zostali przez artystów zaproszeni na kawę i ciasteczka.
Trzecią imprezę zorganizowały sobie młodsze i starsze tancerki LUZ-u Teresy Szczepańskiej. Było to spotkanie opłatkowe. Dziewczynki przyniosły różne smakołyki z pierogami włącznie, które zresztą miały największe wzięcie. Podniosłym momentem było dzielenie się opłatkiem z ich panią.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska