Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Telewizji. W Polsce regularne emisje programów Telewizja Polska zaczęła nadawać w 1953 r., ale pierwsze próby odbyły się już 26 sierpnia 1939 r. W tym i przyszłym roku czeka nas, telewidzów, kolejna techniczna rewolucja, czyli odbiór sygnału telewizyjnego w technologii cyfrowej.
Czym jest cyfryzacja telewizji i czy jesteśmy na nią przygotowani? O tym właśnie informowali podczas spotkania zorganizowanego w sobotę 17 listopada w lęborskim ratuszu dziennikarze i specjaliści z Telewizji Polskiej i stowarzyszenie producentów i importerów RTV i AGD w Polsce.
– Wszyscy mieszkańcy z terenu pomorza, na którym zostanie wyłączony 28 listopada sygnał analogowy, otrzymali do swoich skrzynek pocztowych listy z informacją, kiedy ten sygnał zostanie wyłączony i jak się przygotować do odbioru sygnału cyfrowego – mówi Łukasz Zaręba, pełnomocnik wojewody ds. cyfryzacji. – Każdy listonosz jest również w stanie udzielić informacji na ten temat, więc myślę, że większego problemu nie będzie.
Wiele osób obawia się, że ich telewizory nie będą w stanie odbierać sygnału cyfrowego. Jednak, jeśli nasz telewizor został zakupiony przed 2010 r. (od tego roku wszystkie wyprodukowane odbiorniki TV przystosowane są do odbioru sygnału cyfrowego), a korzystamy z nadajników satelitarnych lub z „kablówek” nie musimy się obawiać. Wyposażyć się w dekoder będą musiały tylko te osoby, które nie mają telewizora wyposażonego w dekoder MPEG 4 i odbierały sygnał z tradycyjnych anten naziemnych.
– Nie jesteśmy jeszcze do końca przygotowani do cyfrowej „rewolucji” ani mentalnie, ani sprzętowo – stwierdza Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego Branży RTV i AGD. – Stąd też taka nasza inicjatywa i telewizji polskiej, by uświadamiać konsumentom i odbiorcom telewizji naziemnej, jaki muszą mieć sprzęt, by mogli bez problemu odbierać cyfrowy sygnał telewizyjny. Ważne są trzy elementy, a więc nasz telewizor musi działać w systemie MPEG 4 i musi mieć wbudowany dekoder dźwięku Dolby Digital Plus i jeśli mówimy o dekoderze, to dobrze, aby był on przystosowany do odbioru w rozdzielczości HD.
Sprzedawcy ostrzegają również przed oszustami, którzy chcieliby sprzedać dekoder w przystępnej cenie. Takich zakupów lepiej dokonywać w sprawdzonych salonach RTV-AGD i porozmawiać ze sprzedawcą, który na pewno udzieli dokładnych odpowiedzi. Dekoder telewizji cyfrowej można nabyć za kwotę ok. 100-130 zł.
– Widać, że spotkanie zorganizowane w Ratuszu cieszyło się dużą popularnością, bo i pytań było dużo i zainteresowanie też spore – stwierdza Witold Namyślak, burmistrz Lęborka. – Lębork jest chyba dobrze przygotowany. Wiele osób korzysta z oferty różnych telewizji kablowych, więc oni nie mają się czego obawiać. Oprócz tego w przypadku jeśli ktoś miałby pytania, to tutaj w urzędzie, służymy pomocą.
red