Łeba może poszczycić się atrakcją na skalę europejską – unikalnymi ruchomymi wydmami w Słowińskim Parku Narodowym. To prawdziwa piaszczysta pustynia, która każdego roku zachwyca turystów i zmienia oblicze krajobrazu Pomorza.
Ruchome wydmy w Łebie to największy w Europie pas piasku wędrującego pod wpływem wiatru. Położone są na mierzei między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Ich obecność to zasługa natury – ziarenka piasku przemieszczają się dzięki wiatrowi osiągającemu już prędkość 5 m/s. Największe zmiany w ukształtowaniu terenu obserwuje się podczas jesiennych i wiosennych sztormów na Bałtyku.
Największą z wydm jest Łącka Góra, osiągająca wysokość ponad 40 metrów. Trudno jednak podać dokładny pomiar – jej rozmiar nieustannie się zmienia. Ze szczytu rozciąga się imponujący widok na piaskowe bezkresy, który wielu porównuje do pejzaży Sahary. Nie bez powodu to miejsce nazywane jest „polską pustynią” lub „polską Saharą”.
Przemieszczające się masy piasku nie są jednak wyłącznie atrakcją turystyczną – mają również swoją ciemniejszą stronę. „Wadą tego zjawiska jest fakt, że zasypują w ten sposób nadmorskie lasy, bagna, a nawet tereny zamieszkane” – podkreślają pracownicy parku. Brak roślinności, która w naturalny sposób wiąże podłoże, sprawia, że wiatr bez przeszkód może modelować ten niecodzienny krajobraz.
Ruchome wydmy w Łebie stanowią unikat nie tylko na mapie Polski, ale i całej Europy. Ich skala, dynamika i niepowtarzalny krajobraz przyciągają co roku tysiące turystów z kraju i zagranicy. Spacer po grzbietach wydm, widok na morze i jezioro jednocześnie oraz cisza piaskowego bezkresu to przeżycie, które zostaje w pamięci na długo.
Czytaj też: