Radny Zbigniew Rudyk zaapelował do burmistrza Lęborka o zamontowania systemu alarmowego w szkołach i urzędach. Dodatkowo nauczyciele mieliby być wyposażeni w gaz pieprzowy. Dzięki temu ma zwiększyć się bezpieczeństwo uczniów i pracowników. Wiemy, co na to władze miasta.
– Chodzi o zamontowanie we wszystkich szkołach i urzędach systemu połączeń alarmowych bezpośrednio z policją, który będzie miał na celu informowanie jej o zagrożeniu, które może kiedyś nastąpić i zagrozić życiu i zdrowiu pracowników, uczniów oraz nauczycieli – mówi Zbigniew Rudyk, radny Rady Miejskiej w Lęborku. – Wspomniane urządzenia powinny być zamontowane w miejscach, gdzie przebywa ochrona lub osoby pracujące w bliskości drzwi wejściowych do urzędów czy szkół. Ostatnio coraz częściej dowiadujemy się z mediów o przeróżnych niebezpiecznych sytuacjach, również napadach i pobiciach. Wnoszę również o zakup środków bezpośredniego przymusu, takich jak gaz pieprzowy.
Władze miasta podziękowały radnemu za poruszenie tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo, szczególnie dzieci, jednak odrzuciły propozycję radnego.
– Każda placówka ze względu na zróżnicowaną strukturę lokalową, m.in. rozmieszczenie pomieszczeń, usytuowanie wejść do placówek, monitoring itp., stosuje różne procedury w tym względzie – informuje Krzysztof Król, zastępca burmistrza Lęborka. – W związku z tym nie ma możliwości wdrożenia proponowanego rozwiązania.
Wiceburmistrz odniósł się także do pomysłu radnego, który dotyczy zaopatrzenia pracowników w gaz pieprzowy.
– Pracodawca może zakupić gaz pieprzowy dla pracowników, ponieważ w Polsce jest on legalnym środkiem do samoobrony i nie wymaga pozwolenia na zakup ani posiadanie – oznajmia Krzysztof Król. – W tej kwestii decyzję podejmuje dyrektor placówki, gdyż gaz pieprzowy nie jest standardowym rozwiązaniem i nie jest powszechnie akceptowany. Jego zakup i użycie powinno być uzasadnione.
Krzysztof Król poinformował również, że na najbliższym spotkaniu z dyrektorami placówek oświatowych zostanie omówiona kwestia bezpieczeństwa. Ponadto w porozumieniu ze Strażą Miejską w Lęborku zostanie też zaproponowane uruchomienie numeru telefonu, pod który będzie można dzwonić w przypadku potrzeby interwencji.
Czytaj też: