Jeszcze w tym roku w Lęborku oraz gminach Nowa Wieś Lęborska i Łęczyce mogą rozpocząć się kluczowe inwestycje o łącznej wartości 38 milionów złotych. Środki na ich realizację pochodzą z Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021–2027, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).
Porozumienie w tej sprawie podpisano 20 czerwca 2025 r. w Lęborku. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz Lęborka Jarosław Litwin – lider Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Lęborka.
– Projekty te są już gotowe, a ich realizacja może się rozpocząć nawet w tym roku. Czekamy tylko na złożenie wniosku o dofinansowanie – poinformował marszałek Mieczysław Struk.
Co obejmą inwestycje?
Łącznie zaplanowano 11 przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w Lęborku, Nowej Wsi Lęborskiej (powiat lęborski) oraz w Łęczycach (powiat wejherowski). Wśród nich są m.in.:
- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej,
- rozwój tzw. zielonej infrastruktury odpornej na zmiany klimatu,
- budowa nowych dróg rowerowych,
- inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia (w tym zakup specjalistycznego sprzętu),
- działania wspierające integrację społeczną i gospodarczą migrantów.
– Porozumienie będzie sukcesywnie uzupełniane o pozostałe projekty, w tym dotyczące ochrony różnorodności biologicznej, zakup autobusów zeroemisyjnych, a także dalszej termomodernizacji budynków – zapowiedział burmistrz Jarosław Litwin.
Czym są ZIT i MOF?
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to mechanizm współpracy między samorządami, które wspólnie aplikują o fundusze unijne, by rozwiązywać lokalne problemy i rozwijać infrastrukturę. W ramach ZIT możliwe jest m.in. finansowanie modernizacji energetycznej, budowy węzłów przesiadkowych, rewitalizacji przestrzeni miejskich czy działań społecznych.
Z kolei Miejski Obszar Funkcjonalny (MOF) to sieć powiązań społecznych, gospodarczych i infrastrukturalnych między miastem a jego otoczeniem – w tym przypadku między Lęborkiem a gminami Nowa Wieś Lęborska i Łęczyce. Wspólne działanie w tej formule ułatwia pozyskiwanie środków zewnętrznych i skuteczne planowanie rozwoju regionu.


Źródło: Pomorskie.eu