Podczas majówki Zamek w Nowęcinie otworzył swoje podwoje dla zwiedzających – nie zabrakło atrakcji!
Podczas dni otwartych można było skosztować wędzonych wędlin oraz pieczywa wypiekanego według 150-letniej receptury zamku w Nowęcinie, a także spróbować zamkowego piwa. W restauracji przygotowano specjalne menu. Zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek, serwowano popcorn i watę cukrową. Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, malowania twarzy oraz tatuaży, a w organizacji wszystkich atrakcji pomagali harcerze. Wszystkie wymienione atrakcje były bezpłatne
Podczas dni otwartych można było wziąć udział w grze terenowej, która – zgodnie z zapowiedziami – ma na stałe wejść do repertuaru zamku.
– Dopisała frekwencja – mówi Marcel Pawłowski, menedżer i osoba zarządzająca terenem oraz obiektem zamku w Nowęcinie. – Było więcej ludzi niż się spodziewaliśmy, reklamowaliśmy się własnym sumptem. Mieliśmy problem w znalezieniu pomocy, aby ktoś chciał nas medialnie wesprzeć. Sami reklamowaliśmy się w social mediach oraz rozklejaliśmy plakaty po okolicznych miejscowościach.
Podczas dni otwartych można było również zwiedzić zamkową winnicę, kaplicę oraz wieżę. Zamek ma ponad 500 lat, a jego najstarszą częścią jest kaplica, wzniesiona w 1497 roku przez Mikołaja Wejhera. Wieża zamkowa to z kolei najnowszy element, dobudowany jako ostatni.
Zamek został oficjalnie otwarty 17 czerwca ubiegłego roku. Opiekę nad obiektem sprawuje ZHP Gdańsk, które wydzierżawiło go od Starostwa Powiatowego w Lęborku na 30 lat. Oficjalnie nosi nazwę Harcerskie Centrum Szkoleniowe Nowęcin i działa na rzecz ZHP Gdańsk.
W ramach działalności prowadzone są usługi noclegowe, działa restauracja, organizowane są imprezy okolicznościowe i eventy. Środki pozyskiwane z tych działań przeznaczane są na utrzymanie oraz rewitalizację zamku i przynależnego terenu o powierzchni około 4 tysięcy metrów kwadratowych. Co ważne – wszelkie nadwyżki finansowe mają wspierać działalność harcerską.
Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Goście i turyści mogą swobodnie korzystać z zamkowego terenu, altan, miejsca do grillowania oraz przynależnej plaży, na której gmina Wicko przygotowała strefy wypoczynku. Do dyspozycji jest także odrestaurowane oczko wodne, przy którym można bezpłatnie wypożyczyć leżaki. Sprzęt wodny jest dostępny za dodatkową opłatą.
– Chcielibyśmy, aby wszyscy korzystali z tego całego obiektu, żeby nie była to tylko baza noclegowa, ale również miejsce do wypoczynku, rekreacji dla turystów oraz okolicznej społeczności – dodaje Marcel Pawłowski.