14/05/2024
Aktualności

Aplikacja „System Fala” już działa w Lęborku

Aplikacja „System Fala” już działa w Lęborku

Od 3 stycznia w Lęborku można testować aplikację „System Fala”. Dzięki niej podróżowanie nie wymaga korzystania z czytników Fala w miejskich autobusach.

reklama

Lębork jest jednym z czterech miast, obok Pucka, Władysławowa i Chojnic, gdzie aplikacja „System Fala” jest testowana poza Trójmiastem. Do tej pory w tych miastach dostępny był dotąd portal systemfala.pl i podróżowanie z Kartą Fala lub płatniczą (z wykorzystaniem czytników i falomatów w autobusach). Teraz pasażerowie mogą wybrać też wariant mobilny – poprzez swój smartfon.

Osoby testujące aplikację mogą zapisać na koncie przysługujące ulgi, dodać kartę płatniczą jako dodatkowy identyfikator, ale też jako instrument płatniczy w „Systemie Fala”. Ponadto w aplikacji pasażer będzie mógł zasilić ePortmonetkę, ustawić cykliczne i automatyczne jej doładowania, pobrać fakturę za zakupiony bilet, zwrócić bilet przed rozpoczęciem jego ważności, a także zobaczyć listę odjazdów z najbliższego przystanku, skonfigurować swoje konto Fala i powiązać je z innymi kontami (np. członka rodziny).

– Warto zaznaczyć, iż na tym etapie udostępniliśmy też opcję tworzenia rozmaitych profili podróży, np. z dzieckiem, mężem czy nawet bagażem, które będą przydatne w przyszłości w ramach tzw. podróży dynamicznej – informuje Cyprian Maciejewski, rzecznik prasowy InnoBaltiki, spółki odpowiedzialnej za wdrożenie systemu w Pomorskiem. – Aplikacja umożliwia kupno biletu jednoprzejazdowego lub czasowego, a także kupno i automatyczne odnowienie biletu okresowego imiennego, czy opcja tzw. subskrypcji. Aplikacja pozwala okazać uprawnienia pasażera do przejazdu podczas kontroli biletów, sprawdzić stan środków w ePortmonetce, sprawdzić historię transakcji na koncie użytkownika czy złożyć reklamację. Zależy nam na stopniowym oswajaniu pasażerów z wdrażanymi funkcjami mobilnymi.
Obecnie, użytkownik testujący aplikację „System Fala” nie będzie miał jeszcze dostępu do planera i tzw. podróży dynamicznej (meldowania wejścia / wyjścia z pojazdu, co pozwala na optymalizację kosztów przejazdu), ale już niebawem sytuacja ulegnie zmianie. Przypomnijmy, że aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS). Usługi świadczone są w oparciu o regulamin dostępny w portalu pasażera na stronie systemfala.pl.

Pasażerowie będą mieli możliwość korzystania równolegle lub wymiennie z kilku wariantów i wybrać dogodny dla siebie. Jest nim wariant mobilny (aplikacja „System Fala”), portal pasażera dostępny na stronie systemfala.pl (tu tylko bilety okresowe) i stacjonarnego w ramach podróży z Kartą Fala lub płatniczą (korzystając z czytników i falomatów dostępnych w pojazdach miejskich).

– Ktoś preferuje zarządzanie swoimi sprawami przez telefon, a ktoś inny woli mieć kartę z doładowaną kwotą – tłumaczy Cyprian Maciejewski. – Jeszcze inny nie chce zakładać indywidualnego konta tylko w razie potrzeby po prostu wejść do autobusu i mieć pewność, że nabędzie w nim bilet z wykorzystaniem karty bankowej. To wszystko umożliwia Fala. Zapraszamy mieszkańców do testowania oraz dzielenia się z nami doświadczeniami, opiniami. To dla nas bardzo ważne, aby system udoskonalać. Chcemy wpasować się w realne potrzeby pasażerów i zachęcać ich do zmiany przyzwyczajeń w zakresie transportu publicznego

Należy podkreślić, że „System Fala” jest alternatywą, a nie obowiązkiem. To oznacza, że pasażerowie w dalszym ciągu będą mogli nabywać bilety w znanych im dotąd kanałach sprzedaży biletów.

reklama

Źródło: Urząd Miejski w Lęborku

reklama