19/05/2024
Aktualności

Mnóstwo ofert pracy w Lęborku i powiecie. Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy

Mnóstwo ofert pracy w Lęborku i powiecie. Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy

W lipcu Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku  dysponował ok. 300 ofertami pracy stałej, sezonowej oraz subsydiowanej. Najwięcej propozycji zatrudnienia w powiecie lęborskim pochodzi z branży metalowej, stoczniowej  i edukacyjnej.

reklama

Wśród ofert pracy można znaleźć propozycje zatrudnienia m.in. dla osób bez kwalifikacji, jak np. portier, pracownik gospodarczy,  pomocnik w gospodarstwie rolnym, robotnik usług komunalnych, operator maszyn tartacznych. Są także oferty dla osób z wykształceniem  zawodowym, takie jak np. piekarz, cukiernik, sprzedawca, fryzjer, mechanik, ślusarz, spawacz, monter konstrukcji metalowych, blacharz, tokarz/frezer CNC, elektryk, monter elementów aluminiowych, monter kadłubów okrętowych, monter maszyn i urządzeń okrętowych, monter rurociągów okrętowych i elektromonter okrętowy. 

Osoby z wykształceniem średnim mogą wybierać spośród takich ofert jak starszy referent, policjant, recepcjonista hotelowy, ratownik wodny, animator, pielęgniarka czy operator zautomatyzowanych urządzeń spawalniczych. Specjaliści z wyższymi  kwalifikacjami  mogą aplikować na takie stanowiska jak konstruktor maszyn, doradca rolniczy, dyrektor oraz księgowy. Są także propozycje dla nauczycieli informatyki, historii, bibliotekarza, nauczyciela języka polskiego i języka niemieckiego oraz wychowania fizycznego. Szanse na zatrudnienie mają również nauczyciele teoretycznej i praktycznej nauki zawodów logistycznych, ekonomicznych, mechanicznych oraz budowlanych.

Na dzień dzisiejszy najwięcej ofert pracy w powiecie lęborskim pochodzi z branży metalowej, stoczniowej  i edukacyjnej.

Na dzień 30 czerwca br. w PUP w Lęborku zarejestrowane były 2123 osoby bezrobotne, z tego 1212 kobiet (tj. 57,7 proc.) i  911 mężczyzn (tj. 42,3 proc.). Wśród osób bezrobotnych 612 osób (28,8 proc.) to osoby do 30. roku życia, 492 osoby powyżej 50. roku życia (23,2 proc.). Z ogółu zarejestrowanych bezrobotnych 389 osób posiada prawo do zasiłku dla bezrobotnych (tj. 18 proc. ogółu). Stopa bezrobocia w powiecie lęborskim na dzień 31 maja br. wynosiła 10,3 proc. Jest to spadek o 0,6 proc. w stosunku do stycznia br., gdzie wynosiła 10,9 proc.

W ewidencji osób bezrobotnych wyszczególniono:
            – 198 osób z wykształceniem wyższym
            – 452 osoby z wykształceniem policealnym i średnim branżowym
            – 305 osób z wykształceniem średnim ogólnym
            – 534 osoby  z wykształceniem zasadniczym zawodowym
            – 634 osoby z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym

Warto wiedzieć, że poza pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym, osoby bezrobotne mogą skorzystać również z innych form wsparcia. Są to m.in.:

    • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (PUP w Lęborku udziela dotacji do wysokości 28.000 zł)

    • prace interwencyjne (zatrudnienie osoby bezrobotnej przez pracodawcę z dofinansowaniem pracodawcy części wynagrodzenia. Aby ułatwić bezrobotnym powrót na rynek pracy, PUP pokrywa część wynagrodzenia dla takiej osoby),

    • dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie pracowników 50+,

    • roboty publiczne (zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac finansowanych lub dofinansowanych ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków)

    • bony zatrudnieniowe dla osoby bezrobotnej do 30. roku życia (stanowiącego gwarancję zrefundowania pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego posiadacza bonu)

    • staże – osoba bezrobotna może zostać skierowana na staż na okres od 3 do 6 miesięcy, natomiast bezrobotni, którzy nie ukończyli 30. roku życia mogą zostać skierowani do odbycia stażu na okres od 3 do 12 miesięcy

    • bony na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30. roku życia (są to środki finansowe na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania)

    •  szkolenia grupowe – w 2023 r. zaplanowano do realizacji następujące szkolenia:

–  „Kierowca transportu drogowego” (kurs prawa jazdy kat. C i kwalifikacja wstępna przyspieszona),

–  „Magazynier” (do zdobycia uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych),

–  „Pracownik ds. księgowości”

 – „Operator koparko-ładowarki wszystkie klasa trzecia”

    • szkolenia indywidualne  (dla osób powyżej 30. roku życia)

    • bony szkoleniowe (dla osób do 30. roku życia)

Ponadto osoby skierowane na staż lub szkolenie mogą dodatkowo skorzystać z:

    • refundacji kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 (refundacja wypłacana jest osobie bezrobotnej posiadającej co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia, jeżeli została skierowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku na staż lub szkolenie)

    • zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca odbywania stażu lub szkolenia (zwrot przysługuje osobie bezrobotnej,  która na podstawie skierowania Urzędu podjęła staż lub szkolenie poza miejscem zamieszkania i dojeżdża do tych miejsc najtańszym, dogodnym środkiem transportu zbiorowego bądź własnym lub użyczonym środkiem transportu).

reklama

Źródło: dane z PUP w Lęborku
Zdjęcie: Facebook / Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku

reklama

1 Komentarz

    to ciekawe bo włąśnie pracuję z kolesiem z tych okolic i mówi, że nic nie mógł znalezc za dobre pieniądze. i tak się znalazł w holandii, otto mu załatwiło robotę i jest mega zadowolony.

Komentarze są wyłaczone