19/05/2024
Aktualności Kultura

Wręczono Lęborskiego Lwa [Zdjęcia]

Wręczono Lęborskiego Lwa [Zdjęcia]

W piątek, 21 lipca, w samo południe w Sali Rajców ratusza odbyło się uroczyste spotkanie radnych Rady Miejskiej w Lęborku, rozpoczynające Lęborskie Dni Jakubowe. Głównym punktem wydarzenia było wręczenie honorowego wyróżnienia Lęborski Lew dla istniejącego od 30 lat stowarzyszenia Lęborskie Bractwo Historyczne.

reklama

Zgodnie z regulaminem nadawania tego wyróżnienia, kapituła poddała wniosek pod głosowanie i jednogłośnie przyznała wyróżnienie Lęborskiemu Bractwo Historycznemu. Statuetkę Lęborskiego Lwa z rąk burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka i przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Litwina odebrali członkowie zarządu Lęborskiego Bractwa Historycznego: prezes Marcin Ramczyk, wiceprezes Wiesław Budkowski i sekretarz Bogusława Bobrucka. Na uroczystości obecnych było wielu członków od 29 lat prężnie działającego stowarzyszenia.  

Uroczystość z udziałem radnych Rady Miejskiej, burmistrza, władz powiatowych, wojewódzkich, przedstawicieli jednostek, stowarzyszeń, służb mundurowych uświetnił mini recital w wykonaniu Anny Krawczykowskiej przy akompaniamencie Mariusza Czajki.

Przypomnijmy, że stowarzyszenie Lęborskie Bractwo Historyczne powstało 30 lat temu, w 1994 roku, i od początku swego istnienia prowadzi działalność statutową polegającą na propagowaniu historii ziemi lęborskiej. Zajmuje się też działalnością na rzecz dzieci i młodzieży, współdziałaniem z innymi polskimi i zagranicznymi bractwami i instytucjami o podobnym charakterze. Tworzy także uporządkowaną dokumentację Lęborka na podstawie zgromadzonych zbiorów, jest w kontakcie z archiwami w kraju i za granicą, publikuje prace swoich członków zarówno w biuletynach Lęborskiego Bractwa Historycznego, jak i na innych łamach. Bractwo organizuje kursy, festyny, turnieje pokazowe oraz odczyty i inne działania w charakterze gospodarczym, a także uczestniczy w turniejach organizowanych przez inne bractwa. Odtwarza również historyczne bitwy i zajmuje się też innymi sprawami w zakresie kultury i rekreacji.

Bractwo od chwili powstania wydało 41 Biuletynów Historycznych LBH, w których znajdują się setki artykułów, informacji, wspomnień o Lęborku i terenach tzw. Błękitnej Krainy. Współpraca z Muzeum w Lęborku zaowocowała wydaniem trzech albumów z fotografiami starego Lęborka. Członkowie Bractwa są współautorami książki „Dzieje Lęborka” wydanych przez Instytut Kaszubski i Bibliotekę Miejską w Lęborku w 2008 roku pod redakcją prof. Józefa Borzyczkowskiego. Wydano również tom „Baśni z nad Łeby”, w którym autorem jednej z baśni jest nieżyjący już założyciel LBH Andrzej Barański.

Członkowie bractwa zorganizowali wiele spotkań i prelekcji popularno-naukowych w placówkach oświatowych miasta, powiatu i gmin należących w przeszłości do powiatu lęborskiego (np. Choczewo), na których przedstawiano historię powojenną Lęborka, Łeby oraz historię jego mieszkańców. Co roku przeprowadzają żywe lekcje historii dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a także uświetniają lokalne festyny (m.in. w Redkowicach, Wicku, Leśnicach i Choczewie).

Bractwo bierze czynny udział w organizacji imprez z okazji Lęborskich Dni Jakubowych, przedstawiając pokazy walk i turniejów rycerskich (np. połączonych z pokazem tańców średniowiecznych), organizując „Spacery z duchami Krzyżaków” bardzo popularnych wśród mieszkańców i turystów.

Lęborskie Bractwo Historyczne zorganizowało 15 konkursów o historii ziemi lęborskiej dla młodzieży miasta i powiatu, rozpowszechniając wśród najmłodszych mieszkańców wiedzę historyczną. Konkursy cieszyły się wielkim powodzeniem. Brało w nich udział kilkuset uczniów z miasta i powiatu. Co roku stowarzyszenie wspólnie z Muzeum w Lęborku aktywnie włączało się w organizację Nocy Muzeów.

Od 2005 roku częścią składową Lęborskiego Bractwa Historycznego jest Bractwo Rycerskie Hufiec Przedni Wójtostwa Lębork, która zajmuje się propagowaniem okresu średniowiecza czyli czasu powstania Lęborka. Grupa organizuje rekonstrukcje historyczne z okresu II połowy XV wieku, biorąc udział w imprezach historycznych m.in. w Świecinie, czy w Grunwaldzie. Odtwarza kulturę materialną późnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem wojny trzynastoletniej. Członkowie bractwa większość wyposażenia (tj. zbroje, ubrania, buty, przedmioty użytku codziennego, namioty, wóz taborowy oraz wyposażenie baszty) wykonało samodzielnie na podstawie źródeł historycznych, dostępnych surowców i środków do dyspozycji.

Swe zainteresowania bractwo ogniskuje na ziemi lęborskiej oraz najbliższym regionie, w tym na historii Zakonu Krzyżackiego, kiedy panował nad Lęborkiem. Stowarzyszenie współpracuje z podobnymi organizacjami w Polsce i Europie, rozsławiając i promując tym samym Lębork (m.in. w ramach Dni Hanzy w Estonii, Niemczech czy Francji). Również warsztaty rzemiosła czy kuchni średniowiecznej (tzw. „Smaki Średniowiecza”) cieszą się popularnością wśród lęborczan.

LBH było partnerem Gminy Miejskiej Lębork w projekcie „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich”. Oprócz współpracy z Muzeum w Lęborku współpracuje również z Młodzieżowym Domem Kultury, Państwową Szkołą Muzyczną, Centrum Sportu i Rekreacji, LOT-em „Ziemia Lęborska”, Ochotniczą Służbą Ratowniczą, parafią pw. św. Jakuba Ap. oraz służbami mundurowymi.

Bractwo swoją działalność opiera na pracy społecznej swoich członków oraz środkach pozyskanych w ramach grantów i umów z samorządami terytorialnymi, a także z projektów unijnych.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku

reklama