14/05/2024
Aktualności

Na kwalifikację czy zakończenie roku?

Na kwalifikację czy zakończenie roku?

Od 12 do 29 czerwca, w Starostwie Powiatowym w Lęborku trwa kwalifikacja wojskowa dla osób z terenu powiatu lęborskiego. W tym roku wzywani są 19-latkowie z rocznika 2004. Problem mają jednak ci, którzy dostali wezwanie na najbliższy piątek, 23 czerwca. Tego dnia w szkołach odbywać się będą uroczyste zakończenia roku połączone z rozdaniem świadectw.

reklama

Od 10 dni trwa kwalifikacja wojskowa w powiecie lęborskim. W tym roku przed komisją lekarską muszą się stawić mężczyźni urodzeni w 2004 r., którzy otrzymają odpowiednią kategorię zdolności do służby wojskowej, a także mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze). Ponownie stawić się muszą osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B). Kwalifikacja potrwa do 29 czerwca i jest przeprowadzana w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku przy ul. Czołgistów.

Więcej o rozpoczętej kwalifikacji wojskowej w powiecie lęborskim czytaj też:
https://www.lebork24.info/2023/06/15/rozpoczela-sie-kwalifikacja-wojskowa-zdjecia/

Niemały problem mają niektórzy uczniowie techników, w tym także lęborskiego „Rolniczaka”, którzy otrzymali wezwanie na komisję na piątek, 23 czerwca. Tego samego dnia w szkole odbywać się będzie uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z rozdaniem świadectw. Jak zasygnalizowali nam rodzice uczniów – 19-latkowie nie wiedzą, co w tej sytuacji zrobić i co powinni wybrać. To nie pierwszy taki przypadek, gdy termin stawienia się na komisji wojskowej pokrywa się z egzaminami, uroczystościami szkolnymi lub innymi wydarzeniami, w których młodzież musi wziąć udział. Do podobnego absurdu doszło podczas trwania kwalifikacji wojskowej w Słupsku, która rozpoczęła się tam 4 maja, w dniu… rozpoczęcia matur.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Słupsku informuje jednak, że osoby, które otrzymały wezwanie na kwalifikację wojskową, a jej termin pokrywa się z takimi wydarzeniami jak zakończenie roku szkolnego lub egzaminami szkolnymi (w tym np. maturami), powinni powiadomić o tym fakcie nadawcę swojego wezwania. Wówczas zostanie wyznaczony inny, dogodny dla wezwanego termin.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2023 w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 440) mówi:

§ 6. Jeżeli osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej nie może z ważnych przyczyn stawić się w określonym terminie i zawiadomi o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza tej osobie inny niż określony w wezwaniu termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Przypomnijmy, że kwalifikacja ma na celu określenie zdolności psychofizycznej do pełnienia czynnej służby wojskowej. Po badaniu lekarskim przydzielana jest odpowiednia kategoria zdrowotna A, B, D lub E. Kwalifikacja kończy się wydaniem książeczki wojskowej. Ponieważ od 2010 roku pobór w Polsce jest zawieszony, osoby te są z urzędu przeniesione do rezerwy i mają uregulowany stosunek do służby wojskowej. Warto jednak pamiętać, że stawienie się przed komisją wojskową jest obowiązkowe, a wobec osób, które się nie stawią będą wyciągane konsekwencje.

reklama

Źródło / Zdjęcie: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Słupsku

reklama