05/05/2024
Aktualności

Najpierw Tokio, Barcelona i Paryż, a teraz Słupsk

Najpierw Tokio, Barcelona i Paryż, a teraz Słupsk

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyła się promocja specjalnie wydanego katalogu zawierającego prace zmarłego w 2021 roku lęborskiego artysty, Krzysztofa Grzesiaka. Okazją do zaprezentowania zbioru była trwająca wystawa dzieł malarza, którą można zwiedzać do 11 czerwca.

reklama

Oficjalna prezentacja 24-stronicowego katalogu wystawy, zawierającego prace Krzysztofa Grzesiaka (1952-2021), odbyła się w piątek, 12 maja, w Białym Spichlerzu MPŚ w Słupsku. Gościem honorowym wydarzenia była żona zmarłego artysty, Cecylia Grzesiak. W promocji wziął udział m.in. burmistrz Lęborka, Witold Namyślak.

Natomiast wystawę czasową prac lęborskiego malarza można zwiedzać od piątku, 14 kwietnia, w słupskim Zamku Książąt Pomorskich. Na ekspozycję składają się wszystkie okresy twórczości malarskiej artysty i pochodzą z daru Cecylii Grzesiak.

Jak pisze Lucjan Hanak, historyk sztuki, kurator wystawy i kierownik Działu Sztuki i Techniki MPŚ w Słupsku: „Krzysztof Grzesiak malarz i organizator urodził się w Kołobrzegu w 1952 roku. Ukończył szkołę podstawową w Koszalinie w 1967 roku. Uzyskał maturę w Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie w 1971 roku. Otrzymał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1976 roku w pracowni prof. Romana Usarewicza. Autor scenografii dla Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku i Słupskim Teatrze Dramatycznym w Słupsku.

Wystawiał obrazy i rysunki na wystawach indywidualnych w: Gdyni, Lęborku, Elblągu, Łebie, Słupsku, Warszawie oraz zbiorowych w: Lęborku, Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, Paryżu, Toruniu, Katowicach, Koszalinie, Pile, Olsztynie, Częstochowie, Poznaniu, Lublinie, Radomiu, Lubaczowie, Elblągu, Łebie, jak również w: Barcelonie, Valparaíso, Paryżu, Berlinie i Tokio. Autor logotypów, projektów plakatów i projektów graficznych książek. Prace w zbiorach muzealnych w: Szczecinie, Warszawie, Majdanku, Lęborku, Słupsku i Flensburgu. Twórca wierszy. Współorganizator imprez kulturalnych: Lennon Art, Teatralia Lęborskie, Muzykalia Lęborskie oraz Ławeczki Maxa Pechsteina w Łebie. Współzałożyciel Lęborskiej Fundacji Kultury. Współtwórca plenerów i wystaw Łebskiej Enklawy Malarzy 1995¬-2007 dla artystów z: Niemiec, Francji, Szwecji, Bułgarii, Portugalii, Rosji, Litwy, Austrii, Ukrainy, Węgier, Japonii i Polski”.

Krzysztof Grzesiak zmarł 2 kwietnia 2021 roku w wieku 69 lat po wieloletniej ciężkiej chorobie. Jest uznawany jest przez krytyków sztuki za jednego z najciekawszych artystów malarzy w kraju i Europie.  Przez lata uprawiał olejne malarstwo sztalugowe, ikonopisarstwo i grafikę. Jego prace znajdują się w muzeach, zbiorach prywatnych i galeriach polskich i zagranicznych. Prace artysty wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju oraz wielu ekspozycjach grupowych za granicą m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Japonii czy Chile.

Artysta był od lat związany z Lęborkiem, angażował się w jego sprawy i życie kulturalne, inicjował wiele wydarzeń kulturalnych. Mimo wieloletniej ciężkiej choroby, pozostawał aktywny artystycznie. W 2012 roku uhonorowany został Wyróżnieniem Honorowym „Lęborski Lew”. Krzysztof Grzesiak jest też autorem kilku zbiorów poezji.

Wystawa prac Krzysztofa Grzesiaka będzie dostępna dla zwiedzających w słupskim muzeum do 11 czerwca.

reklama

Źródło \ Zdjęcia: Facebook \ Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Źródło \ Zdjęcia: Urząd Miejski w Lęborku

reklama