15/05/2024
Aktualności

Sprawdź, czy pieczywo z lęborskich piekarni będzie tańsze

Sprawdź, czy pieczywo z lęborskich piekarni będzie tańsze

Piekarnie i ciastkarnie, które do produkcji swoich wyrobów używają pieców ogrzewanych paliwem gazowym, mogą już korzystać z niższej stawki za gaz. Aby otrzymać wsparcie przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obniżona stawka będzie obowiązywać do końca bieżącego roku.

reklama

Od początku kwietnia piekarze i ciastkarze mogą się zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie przyznania preferencyjnych stawek za gaz. Czy to oznacza, że klienci będą mogli kupować tańszy chleb lub bułki? Niekoniecznie. Jak się okazuje, wsparcie dotyczy tylko tych przedsiębiorstw z branży piekarniczej i cukierniczej, którzy do prowadzenia swojej działalności używają pieców na gaz. Dzięki temu mogą oni korzystać z ceny maksymalnej tego paliwa na poziomie 200,17 zł/MWh. Jak dowiedzieliśmy się w popularnej w Lęborku piekarni Eugeniusza Głodowskiego – ta pomoc ich nie obejmie, więc ceny prawdopodobnie nie spadną. Natomiast piekarnia Krzysztofa Wenty odmówiła nam komentarza w tej sprawie.

Aby otrzymać wsparcie, piekarze używający pieców gazowych muszą wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r.: rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z lub prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z. Muszą też udowodnić, że przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek, albo też prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni.

Wnioski o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Tam też zostanie zamieszczona decyzja o przyznaniu lub odmowie preferencyjnej stawki za gaz. Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć tylko jednej faktury, a trzeba go złożyć w terminie 30 dni od dnia jej wystawienia.

ZUS wymaga także od przedsiębiorców braku zaległości z tytułu podatków oraz składek. Musi też dysponować limitem pomocy de minimis. Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej.

Przepisy dotyczące stosowania obniżonej stawki za gaz dla piekarzy i cukierników będą obowiązywały do 31 grudnia br.

reklama
reklama