03/05/2024
Aktualności

Triduum Paschalne – poznaj tradycje i obrzędy

Triduum Paschalne – poznaj tradycje i obrzędy

Dziś w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym Kościoła katolickiego.

reklama

Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną, uroczystą Mszą Świętą w Wielki Czwartek, tzw. Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Wielki Czwartek obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Wtedy Jezus dał apostołom do spożycia swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina, a następnie nakazał im, by czynili to na jego pamiątkę.

– Triduum Paschalne to trzy największe i najważniejsze dni w ciągu roku w życiu Kościoła i wszystkich chrześcijan – mówi o. Robert Wołyniec, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Lęborku. – Każdy dzień ma swoją niepowtarzalną treść. W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanowił sakramenty, bez których nie ma Kościoła. Nie ma Kościoła bez Eucharystii i kapłaństwa i nie ma Eucharystii i kapłaństwa bez Kościoła.

Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje niezakończona tzn. nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania. Najświętszy Sakramentu zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji czyli ciemnicy, gdzie odbywa się czuwanie. Jest to upamiętnienie samotnej modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu.

– W Wielki Czwartek odbywa się też obrzęd umycia nóg – dodaje o. Robert Wołyniec. Jest to znak służby na wzór Chrystusa. Tego dnia składamy też jałmużnę przy ołtarzu. Najczęściej są to skarbonki Caritas, czyli owoce naszych wyrzeczeń podczas Wielkiego Postu.

Liturgia Wielkiego Czwartku jest kontynuowana w Wielki Piątek. Jest to dzień powagi, skupienia i postu. Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby w Kościele. Ołtarz jest tego dnia obnażony. Nie ma na nim krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy Św. Wieczorna liturgia jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek odbywa się też adoracja krzyża.

– W Wielki Czwartek jeszcze wybrzmiewają dzwony i organy, a w czasie nabożeństwa po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewamy hymn „Chwała na wysokości Bogu” – przypomina o. Robert Wołyniec. – Natomiast w Wielki Piątek wszystko milknie. Jest to dzień zupełnej ciszy – nie ma bicia dzwonów i nie ma gry organów ani innych instrumentów. Są jedynie kołatki, modlitwa, cisza i ewentualnie śpiew.

W Wielką Sobotę ma miejsce święcenie potraw wielkanocnych. Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważając mękę Jezusa, a ołtarz pozostaje obnażony. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach. Natomiast późnym wieczorem odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której odbywa się święcenie wody i ognia oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy.

– Liturgia rozpoczyna się wieczorem w sobotę o godzinie 22. Na zakończenie tej liturgii w nocy, na pewno już po półocy odbywa się procesja rezurekcyjna wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, aby ogłosić radość, że Chrystus zmartwychwstał, zwyciężył śmierć i jest z nami – podkreśla o. Robert Wołyniec. – Powracając do kościoła śpiewamy uroczysty hymn „Te Deum”, czyli „Ciebie, Boga wysławiamy”. Jest to dziękczynienie za dar zmartwychwstania. Wtedy też rozpoczyna się świętowanie.

Przypomnijmy, że w wielu parafiach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się bezpośrednio po Wigilii Paschalnej, a o świcie, przed pierwszą Mszą poranną w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

reklama
reklama