19/05/2024
Aktualności

Co za rzadkość! Biały wilk w obiektywie fotopułapki [VIDEO]

Co za rzadkość! Biały wilk w obiektywie fotopułapki [VIDEO]

Wyjątkowy okaz wilka o jasnym umaszczeniu zaobserwowali leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo. Zwierzę ze zdobyczą uchwyciła fotopułapka na terenie leśnictwa Białogóra.

reklama

– Nie często udaje się nam zarejestrować takie osobniki. Zastanawiające też jest dlaczego był sam. „Samotny biały wilk” to dobry tytuł na książkę – napisali leśnicy na facebookowym profilu nadleśnictwa.

Nagranie zostało zarejestrowane 26 marca i odkrył je podleśniczy Karol Machalski. Można je obejrzeć na Facebooku: https://www.facebook.com/nadlesnictwo.choczewo/posts/pfbid02ULxvH8uCdBV872qLnA8FJwSS9nXBNMxgPjJqs1mFmmL2x5BmMbg1arw3AZ1wG3hPl

To kolejny osobnik wilka zaobserwowany w naszym regionie. Na podstawie nagrań z fotopułapek, zgłoszeń oraz tropów, ustalono że w Słowińskim Parku Narodowym żyją obecnie dwie wilcze rodziny, które mogą liczyć od kilkunastu do nawet 20 osobników. Ponieważ wilk jest drapieżnikiem, który wyznacza swoje terytorium na bardzo dużym obszarze, będziemy spotykać te zwierzęta coraz częściej także w powiecie lęborskim.

Pod koniec października ubiegłego roku informowaliśmy o wilku który wpadł do kanału portowego w Łebie. Zwierzę było wycieńczone i bliskie utonięcia, ale dzięki szybkiej interwencji, samca udało się uratować.

Czytaj także: Niesamowita historia… w kanale portowym Łeby [ZDJĘCIA] >>

Czy wilki mogą zaatakować ludzi? Fachowcy twierdzą, że to mało prawdopodobne, ale możliwe. Wilki w Polsce nie są nauczone lęku przed człowiekiem, który nie poluje na nie. Przy fatalnym zbiegu okoliczności może zdarzyć się tragedia. Nie mają one w lasach też naturalnego wroga, a ich liczebność szybko rośnie. Jak podkreślają eksperci z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, bardziej niebezpieczne są hybrydy, czyli krzyżówki wilka z psem.

Wprowadzona w 1998 r. ścisła ochrona wilka uchroniła te zwierzęta przed zniknięciem z polskich lasów. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika jest szacowana na ponad 1,5 tys. osobników.

reklama

Zdjęcie: Nadleśnictwo Choczewo

reklama