Powraca pomysł wybudowania ogrodzonego wybiegu dla psów tym razem w Parku Chrobrego. Pomysłodawcą wybiegu na terenie tzw. LOK-u jest radny miejski Krzysztof Świątczak. Problemem może okazać się sąsiadująca z tym terenem wciąż budowana grekokatolicka cerkiew.
Potencjalnych lokalizacji wybiegów dla psów z placem zabaw dla czworonogów było wiele. W ramach Budżetu Obywatelskiego zgłaszany był teren na osiedlu przy Czołgistów czy w Parku Michalskiego. Według radnego budowa wybiegu dla psów pozytywnie wpłynie na komfort życia mieszkańców i socjalizację psów a przy okazji rozładuje nieco napięcia pomiędzy właścicielami czworonogów a pozostałymi mieszkańcami. Ogrodzony wybieg dla psów w parku ma być dla nich oazą swobodnej zabawy z pomocą specjalnego toru przeszkód i jednocześnie ma być bezpieczny dla innych. Rozległy teren przy Lidze Obrony Kraju w pobliżu rzeki i ronda ks. Jerzego Popiełuszki wydaje się wymarzonym miejscem dla tego typu przedsięwzięcia. Problemem może być sąsiadująca cerkiew grekokatolicka w budowie. Lokalizacja wybiegu dla psów tuż przy świątyni może wywołać kontrowersje.
Nieznany jest też koszt budowy wybiegu. Radny Świątczak pisze o nisko kosztowym wybiegu. Ogrodzenie terenu, przygotowanie podłoża i wyposażenie go w niezbędne przyrządy dla psów, ławki, kosze na odpady może kosztować nawet do 100 tysięcy złotych.
Treść wniosku radnego Krzysztofa Świątczaka do burmistrza w sprawie wybiegu dla psów w Parku Chrobrego:
„W ostatnim okresie czasu zgłosili się do mnie mieszkańcy miasta Lęborka którzy stwierdzili , iż w Lęborku potrzebny jest pilnie wybieg dla psów. Najlepiej taki wybieg umieścić w parku im. Bolesława Chrobrego. Taki plac który spełniałby te kryteria znajduje się przy dawnym LOK. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ograniczona zostanie w znacznym stopniu ilość sytuacji konfliktowych kontaktu zwierząt z osobami które sobie tego nie życzą w obrębie ogólnodostępnych przestrzeni osiedlowych a dla zwierząt będzie to miejsce atrakcyjnego spędzania czasu z właścicielem co wpłynie również na lepszą edukację zwierząt i ich opiekunów. Niskonakładowe utworzenie wybiegu dla psów wpłynie pozytywnie na: komfort życia mieszkańców posiadających psy (z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych), poprawę bezpieczeństwa psów i uatrakcyjnienie rejonów zamieszkania, socjalizację czworonogów, więzi społeczne między właścicielami psów, edukację prawną i ekologiczną tutejszej społeczności. Głównym założeniem wybiegu dla psów powinno być stworzenie w parku im. Bolesława Chrobrego miejsca, gdzie psy mogłyby biegać bez smyczy – bezpiecznie dla nich samych jak i bezpiecznie dla otoczenia a właściciele czworonogów będą mieli komfort polegający na łatwości i dostępności do elementów pozwalających posprzątać po swoich pupilach. Zadaniem wybiegu jest umożliwienie zapewnienia psom niezbędnego ruchu oraz kontaktów z innymi psami na co dzień. Dodatkowe funkcje wybiegu to: aktywne spędzanie czasu z psem, kontakty z innymi właścicielami psów – wymiana doświadczeń, nauka posłuszeństwa, a także zachęcanie do sprzątania psich nieczystości. Wybieg dla psów to korzyść nie tylko dla właścicieli psów, ale i dla osób, które psów nie posiadają, ponieważ dzięki stworzeniu wydzielonego i ogrodzonego terenu zostanie zmniejszone ryzyko kontaktu psów z małymi dziećmi w pobliżu placów zabaw, rowerzystami oraz innymi uczestnikami publicznych terenów. Najważniejszym elementem wybiegu jest niewątpliwie ogrodzenie, które musi odpowiednie, wysokie oraz zabezpieczone od podłoża tak, aby uniemożliwić psom
wydostanie się poza teren obiektu nad oraz pod nim. Dodatkowym zabezpieczeniem powinny być wejścia, furtki z samodomykaczem. Na wybiegu powinny znaleźć się także kosze na nieczystości, tablice informacyjne, ławki, altana chroniąca przed deszczem, a także tzw. piesuary, czyli kamienne słupki zachęcające do obsikiwania przez psy i chroniące pozostałe obiekty wyposażenia wybiegu. Elementami wzbogacającymi wybieg mogłyby być kłody drzew ustawione w formie przeszkód. Wybieg może mieć wydzielone 2 strefy: Strefa A – przeznaczona dla szczeniąt do 1,5 roku życia, Strefa B – przeznaczona dla psów pozostałych. O wyborze danej strefy powinien decydować oczywiście opiekun psa. Każda strefa jest odgrodzona od pozostałej, wejście odbywa się poprzez śluzy. Wybieg powinien mieć następujące wyposażenie rekreacyjne, np.: tunele, równoważnie, slalom, huśtawki, płotki, labirynt etc. Przynajmniej część terenu powinna być zadrzewiona. Utworzenie bezpiecznej przestrzeni wybiegowej dla psów przy jednoczesnej edukacji środowiskowo-prawnej lokalnej społeczności i promowaniu wśród właścicieli czworonogów obowiązującego prawa. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ograniczona zostanie w znacznym stopniu ilość sytuacji konfliktowych kontaktu zwierząt z osobami które sobie tego nie życzą w obrębie ogólnodostępnych przestrzeni osiedlowych a dla zwierząt będzie to miejsce atrakcyjnego spędzania czasu z właścicielem co wpłynie również na lepszą edukację zwierząt i ich opiekunów. Mając powyższe na uwadze zwracam się z prośbą o pilne podjęcie działań związanych z wyznaczeniem terenu oraz budowy wybiegu dla psów.”



