05/05/2024
Aktualności

Pociągiem do Łeby nie tylko w sezonie [warianty]

Pociągiem do Łeby nie tylko w sezonie [warianty]

Czy już w 2026 roku Łeba będzie mieć całoroczne połączenie kolejowe z resztą powiatu, województwa i kraju. W opinii burmistrza Łeby – Andrzeja Strzechmińskiego to całkiem możliwy termin, ale jest on ściśle powiązany z planowaną budową elektrowni jądrowej „Kopalino-Lubiatowo” w gm. Choczewo. Burmistrz Łeby uważa, że znacząco poprawi to atrakcyjność gospodarczą i turystyczną miejscowości…

reklama

Plany związane z modernizacją linii kolejowej Lębork – Łeba oraz tak zwanej „spinki” do Choczewa są takie, że od 2026 roku mamy szanse na całoroczne połączenia kolejowe. Pociągi mają jeździć z prędkością w granicach 120-160 km na godzinę, co pozwoli dojechać z Łeby do Lęborka w 17 minut, a do Gdyni w godzinę. To jest dla nas ogromna szansa nie tylko w kontekście rozwoju turystyki, ale również miejsc pracy czy nowych mieszkańców, bo z Łeby będzie można dojechać szybko, sprawnie i bezpiecznie, choćby na budowę elektrowni jądrowej czy do zakładów i firm w innych miejscowościach. Mamy też przedsięwzięcia związane z branżą off-shore, czyli energetyką wiatrową na Bałtyku. Są firmy, które wybrały Łebę na port serwisowy. Czekamy na pieniądze z KPO, bo tam są środki na modernizację portu. To wszystko razem może dać nam impuls rozwojowy – powiedział Andrzej Strzechmiński.

Obecnie Łeba ma dziewiętnaście połączeń kolejowych, ale pociągi dojeżdżają do miasta tylko w sezonie wakacyjnym.

Według najnowszej prezentacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pt. „Zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej w preferowanej lokalizacji Lubiatowo – Kopalino”, w chwili obecnej rozpatrywane są dwa warianty: „podstawowy” i „opcjonalny”.

Wariant „podstawowy” obejmuje modernizację LK229 na odcinku Lębork – Łeba na potrzeby budowy i obsługi elektrowni jądrowej, modernizacja LK230 na odcinku Wejherowo – Choczewo wraz z budową nowych odcinków a także budowę jednotorowej linii kolejowej w nowym śladzie w relacji Choczewo – Elektrownia – Steknica wraz ze stacjami: Choczewo i Elektrownia oraz budową niezbędnych łącznic kolejowych

Z kolei wariant „opcjonalny” obejmuje modernizację linii kolejowej LK230 na odcinku Wejherowo – Garczegorze, modernizacja linii kolejowej LK229 na odcinku Lębork –
Garczegorze, a także budowę jednotorowej linii kolejowej w nowym śladzie, odgałęziającej się od Choczewa do Elektrowni wraz ze stacjami: Choczewo i Elektrownia oraz budowę niezbędnej łącznicy kolejowej w kierunku Garczegorze.

W przypadku realizacji wariantu „podstawowego” zakładany czas przejazdu pociągu
dalekobieżnego w n/w relacjach ma trwać:

§ Wejherowo – Choczewo: 20 min
§ Choczewo – Elektrownia: 7 min
§ Elektrownia – Łeba: 12 min
§ Lębork – Łeba: 20 min
§ Gdynia – Łeba: 60 min

Na trasie ze stacji kolejowej „Elektrownia” do Łeby pojawiłyby się tez kilka nowych przystanków osobowych (p.o.) i stacji technicznych (stth): Stilo (p.o.) – być może tego przystanku jednak w ogóle nie będzie (chodzi o ochronę przyrody tego zakątka gm. Choczewo), Sasino (p.o.), Ulinia (stth), Sarbsk (p.o.), Łebieniec (stacja) i Steknica (stacja). W chwili obecnej trwa intensywna dyskusja odnośnie przyszłego wariantu linii kolejowej. Obrońcy przyrody negują możliwość powstania przystanku osobowego – Stilo, z kolei radni Gminy Choczewo są za realizacją wariantu „opcjonalnego”. W marcu br ma się odbyć kolejne spotkanie Spółki PKP z zainteresowanymi gminami, czy już wówczas przedstawi ona ostateczny wariant planowanej linii kolejowej?

Źródło informacji: radiogdańsk.pl, choczewo.com.pl, zdjęcie: baza kolejowa.pl (Dawid Jastrzębski), grafiki: prezentacja PKP

reklama
reklama

1 Komentarz

    Super w końcu będzie cywilizacja

Komentarze są wyłaczone