18/05/2024
Aktualności

Posłowie przeciw trójmiejskiej metropolii. Mniej środków dla Lęborka i regionu…

Posłowie przeciw trójmiejskiej metropolii. Mniej środków dla Lęborka i regionu…

Na tej decyzji mógł skorzystać także Lębork i powiat lęborski. Niestety, 229 głosów przeciw, 217 głosów za – w czwartkowy wieczór sejm odrzucił projekt pomorskiej ustawy metropolitalnej, nie wprowadzając jej do porządku obrad.

reklama

Przeciwko utworzeniu metropolii trójmiejskiej głosowali posłowie rządowej koalicji, w tym także deputowani z Pomorza.

Głosowanie było realną szansą na rozpoczęcie prac nad powołaniem metropolii. Zyskać mogłyby nie tylko Gdynia, Gdańsk i Sopot, ale przede wszystkim miasta i wsie z sąsiednich powiatów, od Lęborka aż po Tczew – rozwijając zintegrowaną komunikację, sieć dróg publicznych czy zielone inwestycje.

Temat utworzenia związku metropolitalnego na Pomorzu pojawił się w debacie publicznej jeszcze w 2016 roku – poprzedni rząd planował nawet utworzenie kilkunastu metropolii w całym kraju. Na Pomorzu za inicjatywą silnie opowiadali się członkowie stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, którzy już teraz tworzą sieć współpracy zbliżoną do działania związku (w ten sposób udaje się realizować m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

Podstawowy argument „za” to przede wszystkim dodatkowe pieniądze dla regionu – ponad 200 milionów złotych, które pochodziłyby z wypracowanych przez mieszkańców podatków dochodowych, a w tej chwili każdego roku trafiają do centralnego budżetu.

Środki, zgodnie z założeniami funkcjonowania metropolii, mogłyby zostać wykorzystane m.in. na wspólne inwestycje pomorskich gmin w transport zbiorowy, integrację oferty biletowej, budowę sieci dróg, działania turystyczne czy cały szereg inwestycji związanych z planowaniem przestrzennym. Najwięcej zyskałyby mniejsze gminy i miejscowości wokół aglomeracji, które mogłyby skutecznie walczyć z wykluczeniem transportowym.

Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

reklama
reklama