Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomiła krajową sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW) Autoryzowani sprzedawcy węgla przywożą i wydają klientowi węgiel zakupiony w e-sklepie PGG. Sieć dostawców PGG ma usprawnić odbiór i dystrybucję węgla. W całej Polsce działają już 123 składy KDW. Polska Grupa Górnicza skupia kilkanaście polskich kopalń węgla. Właśnie uruchomiła ona własną sieć dystrybucji węgla.
Sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG gromadzi wszystkie dotychczasowo działające autoryzowane składy węgla. W czerwcu 2022 r. PGG ogłosiła nabór dostawców zainteresowanych uczestniczeniem w systemie sprzedaży węgla z kopalni. Każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, głównym kryterium była cena za usługę dostawy. Były też inne wymagania. Partnerzy PGG muszą dysponować m.in. własnym, utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi być również ubezpieczony, wyposażony w odpowiednią infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odebrać z kopalni węgiel i dostarczyć odbiorcom końcowym.
Dostawcy znajdujący się w sieci KDW będą odpowiadać za dostarczenie węgla do składu, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania klienta. Wszystkie transakcje dalej będą realizowane przez sklep PGG. Przez utworzenie sieci KDW końcowa cena ma być niższa ze względu na mniejsze koszty dostawy węgla.
W połowie listopada 2022 roku na liście PGG znajdowały się 123 składy KDW, z tego 4 w woj. pomorskim: w Czersku, Łapalicach, Słupsku i w Lęborku-Mostach. Składy węgla KDW oznaczone są statusem „aktywny”, ale może pojawić się też status „nieaktywny”. Jeśli jakiś skład ma obecnie status „nieaktywny”, oznacza to, że limit odbioru dla danego KDW jest aktualnie wyczerpany > https://sklep.pgg.pl/
Źródło informacji: eska.pl
