Radny powiatowy – Patryk Bianga wystąpił 10.10.br ze stosowną interpelacją do Starosty Powiatu Lęborskiego – Alicji Zajączkowskiej w sprawie problemu prób samobójczych na terenie powiatu lęborskiego w latach 2015-2022. Dostrzegając problemy młodzieży, radny sugerował przygotowanie swoistego raportu we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Lęborku, który miałby być cennym materiałem chociażby dla Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz możliwości podejmowania odpowiednich przeciwdziałań w przyszłości przez Radę Powiatu Lęborskiego.
W odpowiedzi na przedmiotową interpelację z dn. 20.10.br (znak: E.8030.11.2022.KK) czytamy, m.in.:
Sz. P. Patryk Bianga
Radny Powiatu Lęborskiego
Odpowiadając na Pana zapytanie z dnia 10.10.2022 roku w sprawie przekazania danych związanych z ilością prób samobójczych w latach 2015 – 2022 w powiecie lęborskim, uprzejmie informuję, iż z informacji uzyskanych z Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku w latach 2016 – 2021 w przedziale wiekowym do 18 roku życia w powiecie lęborskim odnotowano 30 usiłowań prób samobójczych, w tym 1 skuteczne, natomiast powyżej 18 roku życia – 339 usiłowań prób samobójczych, w tym 165 skutecznych.
Jednocześnie informuję, iż Rada Powiatu Lęborskiego w dniu 7 lutego 2019 r. podjęła uchwałę Nr V/30/2019 w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Lęborskiego na lata 2018 – 2022, w którym ustalone zostały zadania oraz cele programu wraz z harmonogramem działań. Program obejmuje realizację zadań dotyczących w szczególności:
· promocję zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym;
· zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym; · kształtowania wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a takie przeciwdziałania ich dyskryminacji.
Program wyznacza również kierunki działania Powiatu Lęborskiego w zakresie profilaktyki i poprawy stanu zdrowia psychicznego mieszkańców, zaspakajania ich potrzeb oraz organizacji opiekli zdrowotnej na lata 2018 – 2022.
Coroczne monitorowanie przebiegu realizacji Programu odbywa się w oparciu o sprawozdania podmiotów zaangażowanych w jego realizację i wskazanych w harmonogramie zadań Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Lęborskiego, jako jednostki odpowiedzialne. W ramach monitoringu, Zespół Koordynujący realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Powiatu Lęborskiego przygotowuje sprawozdanie z jego realizacji za dany rok i przekazuje je Zarządowi Powiatu Lęborskiego w terminie do końca kwietnia. Wskaźnikami monitorującymi Program jest liczba zrealizowanych zadań, liczba uczestników poszczególnych działań, a w niektórych przypadkach opisowa realizacja zadań.
Ponadto w 2021 roku Zarząd Powiatu Lęborskiego podjął decyzję o udzieleniu wsparcia Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Centrum Zdrowia Psychicznego, działającego w strukturze Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w formie puzzli, gier planszowych, klocków i materiałów do rysowania dla dzieci znajdujących się pod ich opieką.
Działania na rzecz zdrowia psychicznego dla mieszkańców Powiatu Lęborskiego będą kontynuowane w 2022 roku oraz w latach kolejnych.
Z poważaniem, Starosta – Alicja Zajączkowska
Źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Lęborku, zdjęcie: pixabay
