02/05/2024
Aktualności

Debata społeczna Policji w Łebie. Miasto jest bezpieczne [zdjęcia]

Debata społeczna Policji w Łebie. Miasto jest bezpieczne [zdjęcia]

Wczoraj w Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” w Łebie odbyła się II debata społeczna Policji, której zasadniczym tematem było „Bezpieczeństwo w sezonie letnim na terenie miasta Łeba”. W debacie wzięli udział m.in.: I Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku – insp. dr Krzysztof Kozelan, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku – insp. Tomasz Majkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku – bryg. Piotr Krzemiński, Senator RP – Kazimierz Kleina, Burmistrz Miasta Łeby – Andrzej Strzechmiński, Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego – Mirosław Tandek,Przewodniczący Rady Miasta Łeba – Arkadiusz Puchacz oraz mieszkańcy miasta.

reklama

Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Lęborku – insp. Tomasz Majkowski, który przybliżył zebranym sytuację Komendy Policji w Łebie w okresie minionego sezonu letniego. KP w Łebie wzmocniło latem (01.07-31.08.br) – 26 funkcjonariuszy z Oddziałów Prewencji Policji w Gdańsku. Z przedstawionych statystyk wynika, że w bieżącym roku w KP w Łebie wszczęto ogółem 49 postępowań (o 11 mniej niż w 2021 r.), w tym 27 (o 3 mniej niż w 2021 r.) w 7 najważniejszych kategoriach przestępstw (kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, bójka i pobicie, rozbój, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu). W sezonie letnim KP w Łebie uruchomił „komórkę wodną” (4 funkcjonariuszy), która zrealizowała 43 służby w terenie, w tym 30 wraz z WOPR, 9 z Brzegową Stacją Ratowniczą SAR i 4 ze strażą Ochrony Słowińskiego Parku Narodowego. Funkcjonariusze KP w Łebie przeprowadzili w 2022 r. – 2282 interwencje, aż o 770 więcej niż w 2021 r. (+ 50.9%).

Głównymi założenia pracy KP w Łebie było:

– zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom na terenie podległym KP w Łebie (miasto Łeba i gmina Wicko),

– ograniczenie liczby przestępstw ogółem, jak i tych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców,

– szybka reakcja na zgłaszane i ujawniane zagrożenia (7 min., wobec średniej krajowej – 10),

– egzekwowanie i reakcja na łamanie obowiązujących obostrzeń dot. Covid-19,

Podejmowanie współpracy z innymi służbami i podmiotami.

W sezonie letnim odnotowano ogółem 49 przestępstw (0 11 mniej niż w 2021 r.), w tym m.in.: 16 kradzieży (+1), 5 kradzieży z włamaniem (+2), 4 uszkodzenia mienia (-5), 4 przestępstwa narkotykowe (+3), 1 kradzież pojazdu samochodowego (+1), 1 uszczerbek na zdrowiu (0) oraz 1 nietrzeźwy kierujący (-10). Nie odnotowano za to ani jednego zabójstwa, zgwałcenia, rozboju oraz bójki/pobicia. Policjanci podkreślili fakt kradzieży tylko jednego samochodu, jakim było 12-letnie BMW, do tego w samej końcówce sierpnia br.

Funkcjonariusze KP w Łebie przeprowadzili też w sezonie letnim (Łeba i gm. Wicko) – 122 kontrole ruchu drogowego (-45), ujawnili 24 wykroczenia (+2), w wyniku których wystawiono 13 mandatów karnych (+3) i zastosowano 11 pouczeń (+2) . Odnotowano też 38 kolizji (+3) i 4 wypadki (+4). W sezonie letnim na terenie Łeby odnotowano też 148 zgłoszeń zakłóceń porządku i spoczynku nocnego w rejonie dyskotek, gdzie w 11 przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe a w 18 – sporządzono wniosek do Sądu Rejonowego w Lęborku.

W dalszej części debaty wystąpił podinsp. Tomasz Guss z Wydziału Prezencji KWP w Gdańsku, który dokonał ogólnej prezentacji aplikacji smartfonowej „Moja komenda” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jaka na terenie województwa pomorskiego funkcjonuje już od ponad 6 lat. W tym czasie na mapie zostało naniesionych ponad 135 tys. zagrożeń (na 2,5 mln w skali całego kraju), które w 51% zostały potwierdzone a w 93% podjęto działania zmierzające do ich wyeliminowania. Na terenie Łeby naniesiono w tym czasie 287 zagrożeń, potwierdzono 96, wyeliminowano 93 (97%). Najwięcej naniesionych zagrożeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania (112), złej organizacji ruchu drogowego (64), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (41) o przekraczania dozwolonej prędkości (24).

Senator Kazimierz Kleina i Burmistrz Miasta Łeby – Andrzej Strzechmiński zwrócili uwagę na wysoką skuteczność działań policji na terenie Łeby i w gminie Wicko, głównie w okresie sezonu letniego. Nie odnotowano jakichkolwiek ciężkich przestępstw w rodzaju zabójstw, zgwałceń czy też rozboju i bójki z pobiciem, co jak na 100-tysięczne miasto w sezonie letnim jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem.

Mieszkańcy Łeby zasygnalizowali natomiast częste przypadku zakłócania tzw. „ciszy nocnej”, szczególnie w pobliżu dyskotek i innych lokali rozrywkowych. Jak wyjaśnił Pan Burmistrz przypadki takie występowały głównie w tych miejscach, gdzie właściciele tychże lokali dzierżawili je w sezonie letnim „osobom przyjezdnym”, które prowadząc letnią działalność gospodarczą zapominali o podstawowych zasadach współżycia społecznego.

Burmistrz Łeby poinformował, iż miasto czyni działania w zakresie ustanowienia w mieście  tzw. „parku kultury”, który będzie w przyszłości chronił określony obszar krajobrazu kulturowego oraz wyróżniające się krajobrazowo tereny z zabytkami, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Parki takie funkcjonują potem, jako miejsca podlegające ochronie a zasady, które mają/mogą obowiązywać na terenie Parku dotyczą m.in.:

  • działalności artystów ulicznych,
  • handlu ulicznego,
  • sytuowania reklam, obiektów małej architektury i ogródków gastronomicznych,
  • składowania lub magazynowania odpadów,
  • ochrony oryginalnych materiałów wykończeniowych,
  • standardów dla zabezpieczeń robót budowlanych,
  • umieszczania na budynkach urządzeń technicznych, takich jak klimatyzatory czy bankomaty,
  • uporządkowania zieleni,
  • organizacji ruchu czy kwestii parkingowych.

Po ok. 90 minutach debatę społeczną w Łebie zakończono.

Zdjęcia: redakcja

reklama
reklama