Na drogach naszego powiatu w wielu miejscach można zauważyć znak ostrzegawczy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”. To znak, który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierowca powinien zwolnić i bacznie obserwować sytuację na drodze. W każdej chwili musi być przygotowany do nagłego hamowania. Niestety zdarza się, że pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć zderzenia z leśnymi zwierzętami.
W ostatnich dniach takie sytuacje miały już miejsce trzykrotnie. We wtorek o godz. 22:30 w okolicach Potęgowa (gm. Potęgowo) samochód zderzył się z dzikiem. Wczoraj po godz. 18:00 w Malczycach (gm. Cewice) przed maskę jadącego pojazdu wybiegła sarna, a dziś na ranem taka sytuacja miała miejsce w Darżkowie (gm. Nowa Wieś Lęborska). Kierujący nie odnieśli obrażeń, dzik i jedna sarna padły, natomiast uszkodzeniom uległy wszystkie trzy pojazdy.
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży przez zalesiony teren, zwłaszcza po zmroku i wczesnym rankiem, ponieważ właśnie wtedy migracja dzikich zwierząt się nasila. Przy zderzeniu auta np. z 20-kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony. Skutki takiego zdarzenia mogą być katastrofalne.
Jak się zachować po zderzeniu ze zwierzęciem ?
Przede wszystkim należy zachować spokój. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 25 ustawy o ochronie zwierząt) w przypadku potrącenia, kierowca ma obowiązek, w miarę możliwości, do zapewnienia stosownej pomocy zwierzęciu lub zawiadomieniu odpowiednich służb. W pierwszej kolejności należy zjechać na pobocze (jeśli pojazd pozostaje sprawny), zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów, zabezpieczyć otoczenie, założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne oraz poinformować Policję. Nie próbujmy na własną rękę pomóc rannemu zwierzęciu. Nie dotykajmy go i nie próbujmy przewozić. Może ono zachować się agresywnie i zrobić nam krzywdę lub być chore, np. na wściekliznę. Policjant sporządzi notatkę ze zdarzenia i poinformuje odpowiednie służby, które zajmą się rannym lub martwym zwierzęciem.
źródło informacji: KPP w Lęborku, zdjęcie: „Blaser – Pomoc Drogowa & Warsztat samochodowy”
