Wielokrotnie poruszaliśmy już na naszych łamach temat ronda Jana Pawła II w Lęborku. W artykule z dn. 31.08.br pt. „Jest problem na Rondzie Jana Pawła II w Lęborku” pisaliśmy o nieprawidłowościach do jakich dochodzi na tym „jednopasmowym”, jak nam się wówczas wydawało – rondzie. Kierowcy którzy na nie wjeżdżają bardzo często traktują to miejsce, jako rondo dwupasmowe, na którym obowiązują jednak zupełnie inne zasady ruchu. Pisaliśmy też o docierających do redakcji sygnałach, mówiących wprost o wymuszaniu pierwszeństwa przejazdu przez niektórych kierowców. Czasem dochodziło tam też do kolizji drogowych… Co gorsza żadna z instytucji, do których zwracaliśmy się o wyjaśnienie tej kwestii (min. Zarząd Dróg Krajowych w Lęborku) nie była w stanie udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi.

Wobec powyższego, jakiś czas temu zwróciliśmy się ze stosownym zapytaniem w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, zwracając jednocześnie uwagę na treść art.2 pkt.7 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, gdzie zawarta jest również definicja pasa ruchu. Zapis ten stanowił, ze pas ruchu to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi. Wynika z tego, że pas ruchu istnieje nawet wówczas, jeśli nie jest wyznaczony pasami poziomymi lub pionowymi. Jedynym wyznacznikiem jest, by mieścił się na nim rząd pojazdów wielośladowych. Czyli jeśli dwa pojazdy wielośladowe mogą poruszać się obok siebie, to znaczy, ze mamy do czynienia z dwoma pasami ruchu. Byliśmy bardzo ciekawi reakcji GDDKiA w Gdańsku…
I oto dzisiaj otrzymaliśmy wreszcie odpowiedź, jakiej udzielił naszej redakcji p. Andrzej Szyler – Naczelnik Wydziału w Pionie Zastępcy Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami (Wydział ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa). W odpowiedzi czytamy m.in., że rondo to (Jana Pawła II w Lęborku) zostało zaprojektowane i wykonane jako rondo jednopasmowe. Dodał też, że rondo jest typem skrzyżowania i zgodnie z zapisami zawartymi w § 58 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1518), przedstawione w naszym zapytaniu skrzyżowanie należy zaliczyć do tzw. rond jednopasmowych. Na dowód swoich słów zacytował treść w/w zapisu:
§ 58
1. Na drogach projektuje się skrzyżowania:
1) zwykłe – niezawierające na żadnym wlocie wyspy dzielącej kierunki ruchu lub środkowego pasa dzielącego;
2) skanalizowane – zawierające na co najmniej jednym wlocie wyspę dzielącą kierunki ruchu lub środkowy pas dzielący, w tym skrzyżowanie o rozsuniętych wlotach i wylotach z wyspą centralną; nie tworzy skrzyżowania skanalizowanego powierzchnia wyłączona z ruchu znakami poziomymi lub wyspa usytuowana wyłącznie w obszarze klina naprowadzającego przed dodatkowym pasem do skrętu w lewo na wlocie skrzyżowania;
3) ronda – skrzyżowania o ruchu okrężnym, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, zawierające wyspę środkową, w tym:
a) mini – z przejezdną wyspą środkową,
b) jednopasmowe – z jednopasmową jezdnią wokół wyspy środkowej i jednopasmowymi wlotami i wylotami,
c) turbinowe – z więcej niż jednym pasem ruchu i możliwością wyboru kierunku jazdy na co najmniej jednym wlocie oraz kontynuacją tych pasów na odcinku jezdni wokół wyspy.
Jak stwierdził na koniec p. Andrzej Szyler – rondo to (Jana Pawła II w Lęborku) zostało zaprojektowane i wykonane jako rondo jednopasmowe (!)
Czy ta wypowiedź kończy dyskusję, jaka wywiązała się w związku z bezpieczeństwem ruchu drogowego na Rondzie Jana Pawła II w Lęborku i jednoznacznym określeniem, że jest ono jednak rondem jednopasmowym ? Miejmy nadzieję…










